Na univerzitu povýšila ve čtvrtek dešenická základní škola. Úvodní přednáškou tam totiž začal první semestr Virtuální univerzity třetího věku (VU3V), ve kterém se senioři budou věnovat astronomii a měření času. Virtuální univerzita je alternativou klasických přednášek, studenti sledují připravené přednášky přes internet, a nemusí tak jezdit do sídla příslušné vysoké školy.

„Zájem je velký, ani jsme takový nepředpokládali. Na úvodní schůzce se sešlo dvacet studentů převážně z Dešenic, zájemce máme ovšem i z Nýrska. Scházet se budeme zhruba jednou za čtrnáct dní, studenti pokaždé zhlédnou prostřednictvím internetového portálu videopřednášku, kterou si pak mohou pustit znovu i doma. Na závěr přednášky vypracují společný test, na dané téma mohou tvořit také eseje,“ popsala vyučování tajemnice Úřadu městyse Dešenice Helena Boučková, která je zároveň vedoucí lektorkou konzultačního střediska virtuální univerzity v Dešenicích. Po absolvování počátečního kurzu astronomie si v dalších semestrech mohou studenti vybírat z různých témat. V nabídce je například pěstování a využití jedlých a léčivých hub, myslivost, lesnictví nebo vývoj informačních technologií. Studovat na univerzitě třetího věku se rozhodla i dešenická seniorka Zdeňka Klasnová. „Chci se naučit něco nového. Nechci být také jenom zavřená sama doma, chci také chodit někam mezi lidi,“ vysvětlila.

Na Klatovsku je o VU3V poměrně velký zájem. „Začali jsme na podzim 2008 v Klatovech, které nyní vstupují už do sedmého semestru. V současnosti už je v okolí Klatov přes dvacet středisek, přitom v celé České republice máme středisek zhruba sedmdesát. Takže na Klatovsku se virtuální univerzita opravdu rozjela. Hlavně mám radost, že konzultační střediska začínají fungovat i v menších obcích, jako jsou například právě Dešenice,“ pochvalovala si garantka projektu VU3V Klára Nehodová z Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity.