Nejen příznivci Šumavy se tam přišli společně s Horskou službou Šumava, která pořádala sjezd s pochodněmi, rozloučit s rokem 2018 a přivítat nový. Účast diváků byla hojná a i jezdců na svahu byl rekordní počet.

„Jelo nás asi nejvíce za všechny ročníky, celkem 49, takže ještě jeden a budeme mít padesátku. Jako první zapálit číslo jeli Jiří Lausecker, vnuk nejstaršího žijícího člena Horské služby Šumava Jiřího Bárty, a bývalý olympionik Marcel Maxa. Bylo to super, byly skvělé podmínky, hodně sněhu. Vše se podle mě vydařilo, lidí bylo hodně,“ řekl náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura a připojil i přání: „Ať si každý užije nový rok a ať je lepší než ten letošní.“

Šlo již o 44. ročník sjezdu s pochodněmi. Na trati jediné černé sjezdovky areálu Ski&Bike Špičák se sjezd v současné podobě koná od Silvestra roku 1972. Dvakrát byl kvůli nedostatku sněhu úplně zrušen. V roce 2006, kdy řádil orkán Kyrill, sešli jeho účastníci sjezdovku na botách. Stejně tak v letech 2015 a 2016. Původ této tradice ale sahá už do roku 1948. V roce 1951 musela být kvůli vymezení tehdejšího hraničního pásma přerušena a obnovena byla znovu v zimě 1957. Tehdy se ale sjížděly jiné sjezdovky i úseky.

Tradice má své stálé příznivce. „Máme Špičák rádi, jezdíme sem často lyžovat, takže tuhle akci si nenecháme vždy ujít. Je to skvělé ukončení roku. Pro lyžaře je tahle akce jako dělaná, jak jinak ukončit rok, než na sjezdovce. A jak je vidět, tak sem přichází rok od roku stále více lidí. A to i přesto, že dneska poprchává a je místy mlha,“ uvedla jedna z příchozích Nikola Pavlíčková z Plzně.
Vše zakončil ohňostroj.