Jiné řešení ale propaguje akce Cyklo – běh za Českou republiku bez drog, kterou každý rok pořádá občanské sdružení Řekni NE drogám – řekni ANO životu. Letos podruhé se jednou ze zastávek z celkem 41 měst staly také Klatovy. Letos se koná už 10. ročník této akce.

„Během maratonu navštěvujeme představitele měst a mluvíme s nimi o problematice drog a jejím řešení, které spočívá v prvé řadě ve zvýšené protidrogové osvětě v daném městě a jeho okolí. Součástí návštěv v daném městě jsou také přednášky na základních školách, které děláme zdarma. Zároveň městům prezentujeme efektivní Hubbardův detoxikační program pro drogově závislé, fungující výhradně bez použití náhražkových drog, který zatím v České republice není využíván," sdělil mluvčí sdružení Pavel Mudra.

ČR je v čele

V užívání drog Česká republika vede. „Česká republika je podle průzkumu, který zpracovávala renomovaná agentura Bloomberg, na prvním místě v celosvětové spotřebě alkoholu, na absolutně prvním místě v užívání marihuany, na druhém v užívání extáze a na šestém v užívání amfetaminů, čili pervitinu. varující je také zjištění, že v Čechách přibývá šestnáctiletých, kteří pravidelně pijí alkohol a také to, že 58 % mladých lidí drogu dostalo, ale jen 6 % si ji koupilo," uvedl Mudra.

Po celou dobu tohoto maratonu  se konají v ulicích navštívených měst informační protidrogové kampaně. Občanům jsou zodpovídány  otázky a zároveň jsou rozdávány brožury a letáky o nebezpečí drog a jejich zdravotních a sociálních rizicích.