Projekt zaštiťuje spolek Tvrz Veselí ve spolupráci s neziskovou organizací INEX- Sdružení dobrovolných aktivit.

Mezinárodní dobrovolnický kemp na záchranu chátrající památky se letos koná už potřetí. „Letos zde máme dobrovolníky ze Španělska, Mexika, Belgie, Turecka, Itálie, Francie a České republiky“ uvedla koordinátorka dobrovolníků Lenka Macků. „Bylo by ideální, kdyby desítka pracovníků vyklidila celý zámek tak, abychom na podzim mohli začít se střechou, ale to se během tohoto a příštího týdne asi nepodaří. Zvládneme možná vyklidit suť, ale s některými trámy bude muset pomoci jeřáb,“ nastínila plány předsedkyně spolku Tvrz Veselí Marta Tomanová. Dodala, že parta dobrovolníků nebude jen pracovat v zámku, ale budou poznávat i krásy České republiky. Navštíví proto Klatovy, Plzeň, Chodské slavnosti v Domažlicích či poutní místo Dobrá Voda.

Právě snaha poznat Čechy přilákala do Veselí Edivara Hurtada Rangela, který přijel až z Mexika. „Já jsem si mohl vybrat z více projektů v různých zemích, ale chtěl jsem právě do České republiky, protože jsem tu ještě nebyl. Navíc mám rád zámky a rád pomáhám,“ řekl Deníku sedmadvacetiletý mladík, který ve své vlasti pracuje jako právník.

„Na kemp jsme získali dotaci z Plzeňského kraje a z nadačního fondu Vy vybíráte, my pomáháme,“ doplnila Tomanová, která zve všechny zájemce v pátek 17. srpna v 17 hodin do zámeckého parku, kde bude možné zhlédnout pohádku O písničce. Po ní bude následovat táborák.

DALŠÍ DOBROVOLNÍCI MÍŘÍ NA HORAŽĎOVICKO

Další dobrovolnický projekt na Klatovsku bude hostit ve dnech 11. a 19. srpna Envicentrum Proud a přírodovědná stanice v Horažďovicích. Celkem tam přijede sedm rodin, nejvzdálenější účastníci přiletí až z Taiwanu a Kazachstánu. Dobrovolníci budou téměř každý den pracovat 4 až 5 hodin. „Jejich hlavní činností bude pomoc na výukovém statku, krmení zvířat i zvelebování areálu v přírodovědné stanici a tvorba výukových pomůcek,“ řekla Katka Trnková z přírodovědné stanice. Zbude ale i čas na výlety.