Zámecký areál v Defurových Lažanech na Horažďovicku, který byl kdysi chloubou celého regionu, chátrá a je rájem pro zloděje. Ti z neobývaného zámku dokonce před několika týdny ukradli vstupní vrata, a tak není žádný problém dostat se dovnitř. Místní lidé jsou ze stavu památky zoufalí a hledají cesty jak pomoci. Zachránit zámeckou budovu, vzácnou kapli i další objekty se snaží také památkáři, obec Chanovice či horažďovická radnice, ale zatím marně. Italští majitelé, kteří rozsáhlý areál vlastní, by podle svého vyjádření rádi vše opravili, ale nemají potřebné finance. Areál navíc nehodlají prodat ani na někoho převést, a tak hrozí, že osud historických památek bude zpečetěn.

Ukradli i ciferník

Zámek v Defurových Lažanech má bohatou historii, jde o původně gotickou tvrz, která byla poprvé zmiňována koncem 15. století. „V minulosti panství velmi vzkvétalo. V 50. létech v samotné zámecké budově byla střední zemědělská škola, později ji nahradil internát. V roce 1991 byl v rámci oprávněných restitucí vrácen celý majetek původní rodině. Bohužel ani rodina Šulových, ani nynější vlastník,  který objekt vlastní od roku 2003, mu nevěnuje pozornost," řekl Deníku starosta Chanovic, pod něž Defurovy Lažany spadají, Petr Klásek. „Od prodeje Italům se nikdo nestará o stavby ve vesnici. Domky jsou prázdné a ničí je povětrnostní vlivy i vandalové a zloději. Objekty jsou vykrádány sběrači kovů a dalšími. Zvláště nevratné škody nastávají v zámecké budově a v kapli svatého Antonína, což jsou dvě zapsané kulturní památky. Na počátku května byly dokonce odcizeny zbytky štítových hodin z průčelí zámku včetně ciferníku a taka bylo odcizena historická vrata, která uzavírala zámeckou budovu. Už předtím ale v posledních pěti šesti letech zmizelo ze zámku, sýpky a podobně vše, co bylo možné odcizit," dodal Klásek.

Za situace jsou nešťastní i lidé z Defurových Lažan. „Velmi nás to mrzí, neboť to byl krásný areál. Je katastrofa, jak to vypadá. Dnes už je to v takovém stavu, že tam není co ukrást. Začíná tam zatékat a čekáme, kdy spadne střecha," posteskl si Josef Šrámek, který bydlí v sousedství zámku. Spolu se sousedy proto nedávno alespoň posekal náletové dřeviny, aby areál nebyl tak zpustlý. Nutné je podle něj co nejdříve zasáhnout a nějak to vyřešit. „Jinak to spadne, což by byla škoda," dodal.

Více si přečtete v pátečním Klatovském deníku