„Je to narychlo, ale sešlo se nás dost. Důležité je zachovat chladnou hlavu. Nabrušte si jazyky, připravte hlasivky, ale ruce do kapes, ať vše proběhne v klidu,“ dostává pokyny asi sedmdesátka lidí ze Šumavy, kteří se ve středu před devátou hodinou sešli u Filipovy Huti a čekají na příjezd šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky, jenž do míst, kde ekologičtí aktivisté protestují proti kácení kůrovcem napadených stromů, míří na pozvání Hnutí DUHA. „Na přípravu dnešní akce jsme měli čas jen od včerejšího odpoledne, přesto jsou lidé ochotni vzít si dovolenou a sejít se tu a protestovat proti tomu, jak se tu chová Hnutí DUHA. Už toho máme dost a chceme to dát najevo Bohuslavu Sobotkovi,“ říká mi Jan Janoušek, bývalý starosta Horské Kvildy, zatímco se na místě scházejí další obyvatelé Šumavy.

Mezi nimi je i řada mladých lidí, které bych čekal spíše na technoparty nebo na zábavě než v boji za krásnou Šumavu. „Chci podpořit kácení, protože Šumava se mi v tomhle stavu nelíbí,“ vysvětluje 17letá Vendula Pešlová z Rejštejna, která spolu s kamarády přinesla transparent „Zabij brouka, zachraň les“. Transparentů mají lidé celou řadu a jejich obsah je shodný – chtějí zelenou Šumavu, podporují ředitele parku Jana Stráského a žádají odchod ekologů. Někteří chtějí i zákaz Hnutí DUHA.

Honíte si triko

To už ale k improvizované blokádě na cestě přichází Sobotka, kterého kromě jiných doprovází Jaromír Bláha z Hnutí DUHA, jenž na Šumavany působí jako rudý hadr na býka. „To, co tu spustila DUHA, je proti zájmům Šumavy. Ať jdou domů a nás nechají starat se o své domovy,“ žádá Sobotku jedna z žen. „Já jsem přijel proto, abych se o situaci osobně přesvědčil a vyslechl si obě strany. Nechci se stavět na žádnou stranu, chci podpořit debatu,“ říká Sobotka. To už na něj ale letí sprška otázek a výkřiků.

„Proč jste tedy včera řekl, že podporujete ekology, když dnes tvrdíte, že jste nestranný?“ křičí jeden z mužů. „Víte o tom, že vloni a předloni se těžilo více, jenže to Bláhovi nevadilo, protože byl kamarád s ředitelem Krejčím (bývalý šéf NP Šumava – pozn. aut.)?“ ptá se další z mužů. „Přijel jste si jen honit triko, když je Šumava mediálně zajímavá,“ říká Sobotkovi jedna z žen, zatímco další přináší Bláhovi malé stromky a rýč. „Zasaďte je, ať jste aspoň jednou pro Šumavu užitečný,“ říká ekologovi, zatímco další Šumavané vysvětlují Sobotkovi i jeho doprovodu, jak tragikomické je chování některých aktivistů. „Ukazoval jsem jim lýkožrouta smrkového a oni mi řekli, že neví, co to je za brouka, ale myslí si, že kůrovec,“ líčí Ondřej Jakubec ze Srní jeden za zážitků a podobné přidávají další lidé, z nichž mnozí jsou přesvědčeni, že ekologové jsou za svůj pobyt na Šumavě dobře placeni.

Bláhu nepustíme

Sobotka se v doprovodu ekologů i některých místních asi po čtvrthodině vydává směrem k lokalitě Na Ztraceném, ale Bláhu lidé odmítají pustit. Stojí těsně vedle sebe a brání mu projít za politikem. „Policie, zasáhněte, Hnutí DUHA tu podle soudu nemá co dělat,“ volají jedni na členy policejního antikonfliktního týmu, zatímco druzí Bláhovi pokládají konkrétní otázky. Ekolog ale na žádnou neodpovídá a připomíná spíše chlapečka, který dostal pětku a bojí se jít domů. „Asi mu kůrovec ukousl jazyk,“ ozývá se posměšně z davu, zatímco Bláha hledá podporu u policie. Ta mu nakonec zajistí průchod za Sobotkou do lesa, kde za chvíli začne další kolo boje o Šumavu. A bude ještě drsnější než ty předchozí.