Z čeho všeho se nechá vyrobit betlém, mohli vidět návštěvníci muzea v Klatovech. Konaly se tam v sobotu ukázky tvorby betlémů z různých materiálů.
„Z titulu své profese se zabývám úplně všemi betlémy, už to bude skoro dvacet let. Začínala jsem s betlémy jako hromaditel, protože vycházely stále nové papírové betlémy. Vždy jsem si jeden vystříhali jako rodina a druhý jsem si schovávala, takže teď už jich mám doma přes stovku. V rámci rozšíření sbírám i jiné betlémy, ale ne tak aktivně,“ uvedla etnografka muzea v Klatovech Ivana Sieberová.

Někteří lidé si bez betlému nedovedou Vánoce představit. „Hodně záleží na tom, jak kdo k Vánocům přistupuje, protože někdo je vidí jako křesťanské svátky a betlémy vnímá z pohledu křesťanského jako ztělesnění narození Ježíše. Ale spousta lidí, kteří věřící nejsou, díky staleté tradicí vnímá betlémy jako symbol Vánoc u nás. Proto si myslím, že zažívá velkou renesanci to, z jakých materiálů tvoří. Mám pocit, že lidé, kteří se výtvarnictví nějak věnují, tak mají potřebu i betlém nějak ztvárnit a zároveň mezi veřejností do výzdoby zahrnout i betlém,“ vysvětlila Sieberová, která předváděla vystřihování papírových betlémů. Jde o nejdostupnější techniku, kterou mají lidé možnost si vyzkoušet. V obchodech se prodávají různé velikosti, třeba větší rozsahem i velikostí figurek.

Výrobu postaviček z kukuřičného šustí ukázala Dana Haviárová. „Přímo betlémům se systematicky nevěnuji, ale když jsou Vánoce, tak vyrábím nějaké figurky ze šustí, ze slámy nebo jinou technikou, což dělám už několik let. Nejraději pracuji se šustím, protože je to příjemný materiál, hezky se z toho tvoří. Líbí se mi, že jde o materiál, který je starší, takový klasický, a že se z něj dodnes dělá. Dříve z něj vyráběly maminky hračky a poté se z toho začaly dělat dekorativní předměty, ale doteď se tento materiál lidem líbí. Začínala jsem s tímhle z toho důvodu, že mě baví rukodělné techniky, které jsme se s kamarádkami učily. Dnes jsem začala dělat anděly, ze kterých vytvořím sbor,“ řekla Haviárová.

Návštěvníci mohli také vidět výrobu betlému z rouna. „Dělám víceméně spíše podle vlastní fantazie, tak, jak jsem si to vymyslela. Většinou pracuji se šustím, ale aby byla nějaká změna, tak letos představuji práci s rounem. Mám ve své sbírce jeden velký betlém ze šustí, do kterého každý rok přidělávám další a další figurky, nyní jich obsahuje okolo padesáti. Tvořím ráda vše a ze všeho, ale takhle před Vánoci hlavně betlémy,“ prozradila Hana Heřmanová.
To, že betlémy nemusejí být jen z papíru nebo ze dřeva přišla návštěvníkům ukázat Jarmila Straková, která je vytváří v různých velikostech z keramické hlíny.

„S keramikou jsem začala pracovat v roce 2002 a s betlémy o rok později. Zatím mám hotové tři kompletní betlémy, které posílám různě po výstavách. Největší má figurky vysoké 30 cm, střední má figurky 25 cm a ten třetí má figurky do 20 cm. Nyní začínám pracovat ještě na dalším, který bude mít postavičky do 15 cm. Občas pracuji ještě s perníky, ale nejvíce jsem propadla keramice, protože je tvárná a protože to nemůže dělat každý a mě chytla úplně maximálně. Vyzkoušela jsem spoustu různých technik, ale hlína ta nemá chybu,“ sdělila Straková.