V poutech skončili v pondělí někteří ekologičtí aktivisté, kteří v lokalitě Na Ztraceném v oblasti Ptačího potoka nedaleko šumavské Modravy téměř dva týdny vlastními těly bránili těžbě tří tisíc kůrovcem napadených stromů, kterou považují za nelegální. Na místě zasahovalo v pondělí téměř pět desítek policistů, i přesto se ale někteří aktivisté pokoušeli do lokality vracet a chtějí v blokádě i nadále pokračovat. Na stranu národního parku se ale postavil i soud a povzbudilo ho také rozhodnutí České inspekce životního prostředí (ČIŽP), která nevyslyšela žádost ekologů o zákaz kácení kvůli tetřevovi.

Jsou proti kácení

Lokalitu u Modravy obsadili ekologové již v pátek 15. července. Na místě, kde je dnes druhá zóna národního parku, sice povolil kácení kůrovcem napadených stromů letos v dubnu ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, Hnutí DUHA ale přesto tvrdí, že se stromy porážet nesmějí. „Podle platného usnesení ministerstva životního prostředí musí Jan Stráský nejprve nechat posoudit důsledky plánovaného kácení pro vzácnou přírodu, která je součástí soustavy Natura 2000, jak vyžaduje zákon o ochraně přírody a krajiny. Musí také získat speciální výjimky,“ uvedl po zahájení blokády Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.

Zasáhla policie

Na Ztraceném byl dlouho relativní klid, v pondělí ráno ale přijely na místo dvě desítky aut s dřevorubci a lesními strážci. Proti aktivistům, kteří se snažili bránit kácení, zasáhli policisté. „Na místě je téměř pět desítek policistů z pořádkové jednotky a antikonfliktního týmu. Některé osoby po výzvě prostor opustily, v některých případech ale byly použity donucovací prostředky. Některým osobám byla nasazena pouta, některé byly vyvedeny a následně odvezeny na policejní služebnu, neboť se dopustily přestupku,“ uvedla v pondělí odpoledne Dana Ladmanová z klatovské policie.

„Na služebnu bylo zatím odvezeno přes deset lidí. Organizujeme jejich dopravu zpět, ale máme problém se s nimi spojit, neboť na služebně nesmějí telefonovat,“ řekl Deníku v pondělí kolem 16. hodiny mluvčí aktivistů Mojmír Vlašín.

DUHA: Opatření soudu? Jen papír

Ekology od blokády neodradilo ani to, že se na stranu vedení Národního parku Šumava přiklonil Okresní soud v Klatovech, jenž vydal předběžné opatření, podle kterého se má Hnutí DUHA zdržet jakéhokoliv organizování pohybu, pobytu a jiné činnosti fyzických osob v lesích na území NP Šumava. „Soud se tak ohradil proti aktivitám Hnutí DUHA, které vedení parku brání v zásahu proti kalamitním škůdcům,“ uvedl mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek a dodal, že hned v pondělí proto park začal s kácením stromů. „Předběžné opatření není v právní moci, proto je to stejný kus papíru, jako jakýkoli jiný, který leží např. na vašem stole,“ reagoval na to Vlašín.

Tetřevy neruší

Další ránou pro Hnutí Duha je rozhodnutí ČIŽP. „Provedli jsme v minulém týdnu šetření v oblasti Ptačího potoka, posoudili dokumentaci a monitoring populace tetřeva hlušce. Na základě zjištěných skutečností ČIŽP nebude zahajovat správní řízení o omezení nebo zákazu činnosti v této oblasti,“ uvedla mluvčí ČIŽP Ivana Awwadová.

Zároveň však upozornila, že je povinností Správy NP a CHKOŠ, aby dodržela základní ochranné podmínky pro národní parky. „Zásahy proti lýkožroutu smrkovému by měla Správa NPŠ provést takovým způsobem, aby nedošlo k poškození půdního krytu a vodního režimu. Kácení a odkorňování napadených smrků by mělo probíhat v kombinaci s loupáním na stojato, přičemž až 100% dřevní hmoty by mělo být ponecháno na místě,“ dodala Awwadová.

Politické akce

Zásah proti Hnutí DUHA přivítali mnozí obyvatelé Šumavy i tamní starostové. „Jsme jednoznačně proti tomu, co dělá Hnutí DUHA Na Ztraceném,“ řekl Deníku starosta Modravy Antonín Schubert, který označil akci ekologů za zpolitizovanou a populistickou.