Kulturní dům v Klatovech zaplavili kadeřnice, truhláři, kosmetičky, zdravotníci, cukráři, elektrikáři a další zástupci různých povolání. Konal se tam 20. ročník Akademie řemesel, kterou každoročně pořádá hospodářská komora ve spolupráci s Úřadem práce ČR - kontaktním pracovištěm Klatovy.

„Letošní akademie se zúčastnilo 23 škol z Plzeňského a Jihočeského kraje, aby zde představilo své učební a studijní obory žákům základních škol,” informovala za Okresní hospodářskou komoru Klatovy Věra Benedová.

Návštěvníci měli velký výběr. Jednou ze škol, která se na akci prezentovala byla Střední odborná škola ochrany osob a majetku Plzeň. „Jsme soukromá škola, která poskytuje středoškolské odborné vzdělávání s maturitou sociálně právního charakteru. Připravujeme studenty pro odbornou činnost v resortech policie, justice, sociálních orgánů státní správy, katastrálních úřadů, realitních kanceláří a podobně. V naší škole vyučujeme dva obory, bezpečnostně právní a veřejnosprávní činnost. Naši studenti jsou vybaveni právními dovednostmi a jsou také fyzicky zdatní,” sdělila Hana Stejskalová, která má na starost propagaci školy.

Na akci přijíždějí žáci základních škol se svými učiteli, kteří si myslí že jim tato návštěva může pomoci s výběrem školy. „Tahle akce je velmi prospěšná, protože děti mají možnost na vlastní oči vidět výrobky, mohou se zeptat na cokoliv, co je ohledně školy zajímá. Mohou si vzít letáky a prostudovat je doma s rodiči, takže podle mě, jim to jedině prospěje. Jezdíme na tuhle akci každý rok, všem se to líbí a myslím si, že to dětem pomůže i s výběrem, na jakou školou půjdou,” řekla Deníku učitelka Základní školy Nýrsko, Školní ulice Zdeňka Plasová.

Možnost poznávání jednotlivých škol uvítali i žáci, i když někteří přiznali, že se chtějí hlavně ulít z učení a písemek. „Líbí se mi tady, hlavně pozorovat, jak holky umí líčit, pečovat o nehty a podobně. Také bych tohle chtěla umět, proto se zajímám o školy, které tohle vyučují. Určitě je dobře, tohle vše vidět a seznámit se s jednotlivými obory,” uvedla jedna z žákyň Barbora Jánská.

Chlapce především zajímaly ukázky studentů ze zmiňované Střední odborné školy ochrany osob a majetku Plzeň, kteří předváděli, jak si poradit s různými napadeními, například nožem nebo pistolí. „Je to tady super. Zaujala mě nabídka školy, kde se učí bojovat a zvládat různé situace. Chtěl bych se jít učit na policistu nebo něco podobného, takže budu uvažovat i o téhle škole,” sdělil Petr Hájek.