Někteří Plzeňané si stěžují, že termíny, kdy mají sčítací komisaři dorazit k nim domů, jim nevyhovují. „Pracuji od rána do odpoledne, a oni mi poslali upozornění, že dorazí mezi jedenáctou a čtrnáctou. To bohužel nemám čas nikdy. Přeci si kvůli tomu nebudu brát dovolenou,“ konstatuje Plzeňanka Martina Hálková.

Podle tiskového mluvčího projektu Ondřeje Kubaly by to neměl být žádný velký problém. „Pokud vás sčítací komisař v avizovaném termínu nezastihne, vhodí vám do schránky Oznámení o termínu doručení sčítacích formulářů. Zde bude opět uvedeno jméno komisaře, číslo průkazu a termín, kdy se dostaví podruhé,“ uvedl Kubala. Pokud by nevyhovovalo ani náhradní datum, můžete zavolat na bezpl. linku 800 87 97 02 a domluvit si jiný čas návštěvy. Pokud nevyjde ani druhá schůzka, tiskopis je možné vyzvednout do 14. dubna na sběrném místě, jímž je pošta. O tom, jaká je ta vaše, se dozvíte na bezplatné lince.

Formulář můžete odevzdat buď přímo komisaři v termínu, na němž se domluvíte, poštou nebo elektronicky. I v tomto případě ale musíte mít papírový dokument. Na něm najdete vpravo dole u čárového kódu dva unikátní kódy. Těmi se přihlásíte na webu www.scitani.cz.

Sčítání lidu se ještě pořádně nerozběhlo a v Plzni už se objevila první falešná komisařka. V neděli pod záminkou, že chce vyplnění formuláře, obrala o peníze dvaadevadesátiletého muže.

„Znovu důrazně všechny upozorňujeme, že sčítací komisaři nemusí při sčítání lidu do vašeho bytu ani domu. Formuláře vám mohou předat přes plot nebo na chodbě,“ říká Kubala. Pokud by se chtěl někdo ke starším lidem pod záminkou sčítání do bytu dostat, bude to podvodník.

„V takovém případě doporučujeme volat policii na lince 158,“ doplňuje Kubala.

Pracovníci, kteří formuláře rozdávají, se vždy legitimují průkazem sčítacího komisaře. Aktivně jej předloží s občankou či jiným osobním dokladem. Přes rameno budou mít modrou brašnu se žlutým logem České pošty.

„Do domácnosti přijdou v době uvedené na lístečku, který dostali všichni v minulém týdnu do svých schránek společně s letákem o začínajícím sčítání,“ informuje mluvčí.

Kromě roznášení formulářů mají sčítací komisaři v popisu práce také pomoc každému, kdo nebude některé z kolonek rozumět či nebude mít sílu sám formuláře vyplnit.

„V takovém případě jsou komisaři připraveni nechat si údaje, například od nemocného, staršího či nevidomého člověka nadiktovat a tiskopisy za ně kompletně vyplní,“ dodává Kubala.

Každý člověk v domácnosti obdrží zelený sčítací list osoby. Každá domácnost pak dostane jeden žlutý bytový list. Majitelé nebo správci domů si pak vyzvednou oranžový domovní list.

Takzvaným rozhodným okamžikem je půlnoc z pětadvacátého na šestadvacátého března. Informace do sčítacích formulářů se vyplňují podle skutečnosti platné v tuto chvíli. Pokud se někdo odmítne sčítání zúčastnit, může mu být příslušnou obcí uložena pokuta až do výše deseti tisíc korun.

Předchozí sčítání lidu se v České republice konalo v roce 2001.