Díky silné koruně sice Češi ušetří za dovolenou a zahraniční výrobky koupí o něco levněji, ale současný kurz má velmi negativní dopady na firmy na Klatovsku. Především na ty, které vyvážejí větší část svých produktů do zahraničí. Takovou firmou je i firma Vladislava Galušky. Soustřeďuje se na výrobu kánoí, kajaků a drtivou většinu produkce vyváží do zahraničí, například i do Číny. Silná koruna je už donutila snížit počet zaměstnanců.
„Pokud musíte měsíčně měnit průměrně 90 - 100 tisíc eur, abyste mohli zaplatit českým dodavatelům, zaměstnancům, finančnímu úřadu, zdravotním pojišťovnám apod., lehce si spočtete, kolik nás tahle nádherně silná koruna, za kterou se leckterý politik hrdě bije do prsou, ročně stoji,“ popisuje situaci Galuška.
Ztráty se přesto snaží kompenzovat. Plánují zvýšení cen a začínají se orientovat na levnější nákupy materiálu v zahraničí. „Je štěstí, že vyrábíme značkové zboží, takže stoprocentní odliv zákazníků kvůli vyšším cenám rozhodně nečekáme. Spíše počítáme, že budeme vyrábět podstatně méně výrobků s podstatně méně zaměstnanci za vyšší ceny,“ dodává Galuška. Umí si představit, že se jednoho dne začne živit i jinak, ale dvacet lidí, které momentálně zaměstnává, by už k tomu zřejmě nepotřeboval.
Podobně chmurné vyhlídky má za současného kurzu koruny i sto deset zaměstnanců firmy SOLO Sirkárna v Sušici. Firma vyváží osmdesát pět procent své produkce do zahraničí a ztrácí na kurzových rozdílech přes půl milionu korun měsíčně. „Ztrátu se nám zatím daří kompenzovat omezením výroby, zvýšením objemu prodeje jiných výrobků, než jsou zápalky, a nákupem surovin a služeb za euro nebo americké dolary,“ komentuje situaci generální ředitel firmy Věroslav Puchinger. Pokud se situace nezmění, budou muset sáhnout k drastičtějším opatřením. Firma se podle něj se situací nějak vyrovná, ale negativní dopady to bude mít především pro Sušicko, nejhorší variantou je v budoucnu přesun celého provozu do zahraničí. Kurz koruny nepříznivě ovlivňuje i firmu Hewa – Tex z Tedražic, která rovněž vyváží velkou část své produkce. Bližší informace ale nesdělili.
O něco lépe je na tom v Sušici firma Spak, která vyváží do zahraničí jen necelou polovinu výrobků. „Kurz koruny nás negativně ovlivňuje a máme díky němu nižší výnosy, ale ztráty zatím vyrovnáváme levnějším dovozem,“ říká ekonom společnosti Pavel Mašek. Spak podle něj nutí i české dodavatele obchodovat v eurech, a tím snižuje své kurzové ztráty. „Když to jde, tak je potřeba něco dělat a nebrečet,“ dodává Mašek, ale zároveň přiznává, že firmy, které více vyváží do zahraničí, to mají mnohem těžší. Ztráty naopak příliš nepociťuje firma Okula Nýrsko, která podle předsedy představenstva společnosti Jana Motlíka do zahraničí exportuje jen osm procent výrobků. Situaci by podle většiny oslovených firem vyřešil rychlý přechod na euro. Uvítali by i oslabení koruny, to ale podle nich není v tuto chvíli reálné.
Týkají se ztráty i firem, kde pracujete? Napište do diskuze.
Tomáš Kutil