Obyvatele Sušice i okolních obcí pobouřila zpráva, že by se měl rušit tamní finanční úřad. Lidé by tak museli dojíždět až do Klatov. Nejsou to však jediní občané v kraji, kterým hrozí podobné dojíždění na úřad. Přesun je ve hře také ve Stříbře na Tachovsku a Kralovicích na severním Plzeňsku, odkud by se měli úředníci stěhovat do Plzně (sídlo na nám. Českých bratří). „Ze Sušice do Klatov by se mělo stěhovat 27 zaměstnanců, ze Stříbra do Tachova 15 a z Kralovic do Plzně 22 zaměstnanců,“ sdělila mluvčí Finančního úřadu pro Plzeňský kraj Michaela Hošťálková.

Podle ní jde zatím jen o návrh optimalizace úřadu. „Finanční správa hledá v současné době cesty k zefektivnění své činnosti a hledá úspory v provozním rozpočtu. Jednou z navrhovaných možností je i optimalizace čili přesunutí pracovníků mezi jednotlivými územními pracovišti. Pokud bude návrh optimalizace struktury finanční správy přijat, nedojde k rušení územních pracovišť, neboť standard poskytování služeb daňové veřejnosti finanční správou bude zachován. To znamená, že bude možné v uvedených městech podat daňové přiznání, dotázat se na informace o daňových záležitostech a podobně,“ vysvětlila Hošťálková s tím, že půjde o stejný model, jako je například v Horažďovicích či Horšovském Týně.

Ilustrační foto
Fúze nemocnic Plzeňského kraje odstartovala

KOMPLIKACE PRO PODNIKATELE

Pracovníci sušického finančního úřadu se ale obávají, že služby budou skutečně hodně omezeny a budou přesunuti do Klatov, protože už jim to bylo oznámeno.

Výrazné omezení finančního úřadu se nelíbí ani starostům na Sušicku. „Věcí na finančním úřadě se řeší hodně a jeho zrušení by bylo velkou komplikací, museli bychom se vším do Klatov. Jde o ztížení věcí, které se řeší v podnikání ve vztahu k finanční správě. Pro lidi z Kvildy nebo ze Srní jde o cestu na celý den, což je pro podnikatele hodně času, ten ho hledá těžko,“ řekl starosta Rabí Miroslav Kraucher, jenž je zásadně proti zrušení i omezení Finančního úřadu v Sušici.

Stejná je situace na Tachovsku. Všem současným zaměstnancům pracoviště Finančního úřadu ve Stříbře bylo nabídnuto místo na tachovském pracovišti. „Do konce roku se budu muset rozhodnout, zatím nevím, jestli nabídku využiji,“ řekl Deníku zaměstnanec, jehož jméno je redakci známo, ale který si nepřál být jmenován. „Největším problémem by bylo dojíždění. Zhruba stejně daleko to máme ze Stříbra do Plzně, kam je i výhodnější spojení,“ dodal.

Rušení úřadu se nelíbí ani podnikateli Milanu Černochovi. „S každým papírem jezdit do Tachova, to se mi opravdu nechce, ale co se dá dělat. Je to problém hlavně pro starší lidi a pro lidi z vesnic,“ vyjádřil se.

Starosta Stříbra Václav Votava se pokusí situaci ještě zachránit. „Z pozice starosty i poslance a člena rozpočtového výboru chci udělat vše, aby se toto rozhodnutí zvrátilo. Šetřit takovým způsobem nepovažuji za smysluplné. Radikálně se snižuje komfort pro poplatníky,“ uvedl s tím, že pracoviště by měla v obcích s rozšířenou působností zůstat.