Na návštěvníky čeká interaktivní výstava přibližující filmy Cesta do pravěku, Ukradená vzducholoď, Vynález zkázy, Na kometě, pana Prokouka i celou řadu filmů a filmových postaviček, rekvizit z divácky oblíbených filmů režiséra Karla Zemana. „Výstavu lze navštívit během otvírací doby hradu,“ zve do Velhartic David Růžička z Národního památkového ústavu v Plzni.

Filmy a památky patří k sobě. Česko totiž začíná objevovat takzvanou filmovou turistiku, tedy navštěvování míst spjatých s natáčením některého z populárních filmů.

„Mezi památkami v Plzeňském kraji vede v návštěvnosti filmaři oblíbený hrad Švihov, kde se natáčel pohádkový hit Tři oříšky pro Popelku nebo neobvyklý snímek Šašek a královna. Velmi lákavý je i hrad Rabí, který je známý například díky natáčení filmu Markéta Lazarová, který se letos dočkal na karlovarském filmovém festivalu představení v digitální kopii,“ dodává Růžička.

Oblíbeným místem filmařů je i hrad Kašperk, kde vznikla oblíbená zimní pohádka Jiřího Stracha Anděl Páně, nebo hrad a zámek Horšovský Týn na Domažlicku. I tam směřují letošní turisté.