Před třemi lety se Michal z Klatovska rozhodl podnikat. Protože mu chyběly patřičné prostředky, půjčil si 200 tisíc korun. Platební morálka mu nechyběla, avšak podnikání „neběželo" tak, jak bylo pro splacení dluhu potřebné. Finanční potíže se během jednoho a půl roku začaly vršit. Přicházely další půjčky, které měly pokrýt půjčky předešlé. Výsledkem byl dluh ve výši 750 tisíc korun a vstup do insolvenčního řízení.

„Ze začátku bylo vše v pořádku. Půjčil jsem si peníze jako kdokoli jiný. Závazků ale bylo moc, neboť jsem mimo podnikání opravoval byt. V podnikání se mi ale nedařilo tak, jak jsem si původně představoval. Dlouho jsem si myslel, že situaci zvládnu ve svůj prospěch. Dluhy se ale začaly vršit. Vytloukal jsem „klín klínem", půjčoval si znovu na různých místech. Po roce a půl jsem zjistil, že jsem několik set tisíc korun v záporných hodnotách. Nezbývalo na pojištění, základní výdaje spojené s podnikáním. Vše jsem nesl sám, svým příbuzným jsem nic neřekl. Když ale věřitelé začali odebírat peníze z manželčina účtu, musel jsem s pravdou ven. Když jsem vstoupil do insolvenčního řízení a nechal si pomoci, zjistil jsem, jak je vlastně možné se začít s problémem vyrovnávat. Nyní je tomu tak, že absolvuji insolvenční řízení. Našel jsem si zaměstnání, ze mzdy své dluhy splácím," uvádí Michal z Klatovska.

Michal není jediným, koho podobné obtíže potkaly. V roce 2014 zaznamenala Exekutorská komora České republiky celých 828 000 exekučních řízení, což oproti roku 2013 znamenalo 16% nárůst exekucí, přičemž průměrná vymáhaná částka činila 78 tisíc korun.

„Lidé se mnohdy zcela zbytečně zadlužují a kupují si věci, které často ani nepotřebují. Místo, aby se zadlužovali chytře, tj. brali si půjčku kvůli investicím, které v budoucnosti zvýší jejich příjmy, lidé končící v exekuci si většinou berou úvěry na spotřebu," uvádí příčiny růstu zadlužování předseda mediální komise Exekutorské komory ČR Jaroslav Kocinec.