Pacienti na Klatovsku, kterým byla voperována endoprotéza kyčle, mají obavy. Vystrašily je zprávy, že některé z nich selhávají, což může vyvolat uvolnění protézy i závažná onemocnění. Ortopedie v Klatovech však své pacienty uklidňuje.

„Jde o endoprotézy kyčle zahraniční firmy, které prokazovaly nižší trvanlivost a selhávaly, my je ovšem nepoužíváme. Tato endoprotéza byla používána v kombinaci kovové hlavičky a kovové jamky. Tím, jak o sebe třely dva kovy, se uvolňovaly částečky kovů. U pacientů, u kterých endoprotéza selže, se projeví dvojí komplikace. Za prvé endoprotéza ztrácí své mechanické schopnosti, ve smyslu skluzu hlavičky po jamce. Dochází také k uvolnění jedné z těch částí. V tomto případě se musí vyjmout a vyměnit za endoprotézu jiného typu, takzvanou revizní. Dalším problémem je to, že se uvolňují do těla kovy ze slitiny, a ty můžou vyvolat závažné onemocnění ledvin nebo jater,“ vysvětlil primář oddělení ortopedie Klatovské nemocnice Jan Pešek.

Endoprotéza kyčle se skládá ze tří částí. Variant, které lze použít, je více. „Endoprotéza je tvořena z dříku, který je vsunut do stehenní kosti, z jamky, která je v pánvi a je tam buď zacementována nebo je upevněna šroubovacím způsobem nebo na principu hmoždinky. Poslední částí je hlavička, která může být kovová nebo keramická. Můžeme kombinovat části, jejichž plochy po sobě kloužou, čili hlavičku a jamku. Jednou variantou je kovová hlavička s polyethylenovou jamkou, další keramická hlavička s polyethylenovou jamkou a nebo keramická hlavička s keramickou jamkou,“ popsal možnosti Pešek.

Klatovští pacienti se nemusí bát

Průměrná doba životnosti endoprotézy je patnáct a více let. Na ortopedickém oddělení v Klatovech od roku 1978, kdy začali endoprotézy kyčle operovat, bylo provedeno tisíce těchto operací. Někteří z pacientů volali vystrašeně na ortopedii, zda jejich endoprotéza není ta nevyhovující. „Za celé ty roky jsme neudělali ani jednu endoprotézu, která by byla v kombinaci kovové hlavičky a kovové jamky. Pacienti, kteří byli operováni na ortopedii v Klatovech, nemusejí mít strach, že budou postiženi touto komplikací,“ ujistil Deník Pešek.

Pokud má pacient nějaké podezření, musí se obrátit na pracoviště, ve kterém mu byla operace provedena. „Každé pracoviště využívá jiný typ endoprotéz a má k tomu i odpovídající instrumenty,“ dodal Pešek.

Jedním z vystrašených byl i Jan Kolář z Klatov. „Byl jsem na operaci kyčlí asi před osmi lety. Když jsem zaslechl zprávu, že by se objevily nějaké vadné, tak mě to trochu vyděsilo. Ale jsem rád, že v Klatovech máme odborníka, který takovýto materiál nepoužívá,“ řekl Deníku Kolář.