Expozici Šumavská energie na Vydře mezi Rejštejnem a Srním jen za čtyři měsíce navštívilo více než 6,5 tisíce návštěvníků. Deník o tom informovala mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy Michaela Jirovcová.

Na tom, že expozice Šumavská energie umístěná na vodní elektrárně Vydra si drží stabilní návštěvnost, mají podle Jirovcové velkou zásluhu i průvodci, kteří mají „energetické“ kořeny – jsou to bývalí zaměstnanci energetiky.

Hnacím motorem šesti „penzistů“ je Jiří Běl. „Jelikož se zajímám o historii Šumavy a podílel jsem se i několika knihách a publikacích o šumavských elektrárnách, mohu si s návštěvníky předávat informace a dozvídat se i o věcech, které jsem zatím neznal a nevěděl. Během sezony tu strávím s přestávkami čtyři týdny a jsem tu velmi rád,“ říká Běl a dodává: „Největší zájem je o historickou techniku, modely a samozřejmě o návštěvu nedaleké technické památky - malé vodní elektrárny Čeňkova Pila.“

Byl to on, kdo zlákal k průvodcovství i dalšího ze šestice průvodců. „Před lety mi dal nabídku právě Jirka Běl. Říkal, že léto stejně trávím na Šumavě, hodně toho o ní a energetice vím, tak jsem nabídku přijal. A nelituji toho,“ svěřuje se šumavský patriot Jiří Wagner.

Součástí expozice jsou exponáty vztahující se k historii a současnosti energetiky v České republice, krajinný model s aktivní simulací technologického procesu nebo ukázka plavení dříví na Vchynicko-Tetovském kanále. „V kinosále jsou připraveny tematické filmy a k prohlédnutí je i výše zmíněná Čeňkova Pila,“ dodala Jírovcová.