Někteří z nich se řetězy připoutali ke stromům určeným ke kácení, a to dokonce opakovaně. Aktivisté navíc zřejmě ještě přitvrdí. „Na středu máme připravena určitá překvapení, ale zatím nebudu prozrazovat jaká,“ řekl Deníku mluvčí ekologů Mojmír Vlašín. Vedení Národního parku Šumava (NPŠ) je ale rozhodnuto pokračovat v kácení, a tak se dají očekávat další střety.

Ekologové se snaží bránit těžbě kůrovcem napadených stromů i přesto, že se na stranu NPŠ přiklonily klatovský soud i Česká inspekce životního prostředí a proti ochráncům stromů jsou i mnozí místní lidé, představitelé obcí a podnikatelé, kteří je dokonce odmítli ubytovat, neboť chtějí Šumavu zelenou.

V úterý proti čtyřem desítkám aktivistů zasahoval zhruba stejný počet policistů. Ti zajistili celkem třináct osob, z toho sedm žen. Některé ekology museli odstřihnout od stromů speciálními kleštěmi, neboť se připoutaly řetězy. „Dvě osoby se dokonce připoutali opakovaně,“ řekla Deníku Dana Ladmanová z klatovské policie. Ekologové, kteří chování strážců zákona kritizují, tvrdí, že jeden z policistů hrubě napadl dívku. „Podle jejích slov ji škrtil a tvrdil, že ji zabije. Případ jsme předali inspekci,“ řekl Vlašín, podle něhož by měla blokáda pokračovat i nadále. Kácení ale také. „Stejně jako včera bylo pokáceno zhruba tři sta stromů. To samé máme v plánu zítra,“ uvedl mluvčí NPŠ Pavel Pechoušek.