„Máme radost, protože tito dárci historicky velmi rádi chodí darovat a často. Nečekali jsme, že někdy docílíme takového rekordního počtu. V republice je jen pár jednotek lidí, kteří toho dosáhli. Jsme tak velmi vděční. Pravidelných dárců máme hodně, ale ne takové, kteří by darovali tolik let a tak často,“ řekla vedoucí lékařka transfúzního oddělení Jana Zítková.

Už jen příležitostně chodí k odběrů Čiháček, který dle svých slov přestal aktivně chodit při 400. odběru. „Poprvé jsem šel darovat s autoškolou. Tehdy jsem vůbec nečekal, že bych u toho tak dlouho vydržel a měl někdy tolik odběrů. Podruhé jsme šli s kamarádem v Plzni a pak jsme spolu soutěžili, kdo si půjde pro zlatou plaketu dřív. Nakonec jsme si pro ni šli stejně,“ sdělil Čiháček.

Přivedl k dárcovství svého syna „Chodil syn, ale teď už ne, protože ho zaměstnavatel nechce pouštět. Takže je to nyní problém. Já už chodím jen když potřebují a pozvou mě,“ dodal Čiháček, který daruje krev i plazmu.

Úctyhodný 400. odběr měl ve čtvrtek Pikeš. „Začal jsem 24. března 1993. Pohled na krev mi ale nedělal moc dobře, tak jsem nevěděl, jak to budu snášet. Zkusil jsem to a šlo to, tak jsem u toho vydržel. V lednu 1994 jsem šel pak poprvé na plazmu. Protože nemám žádnou cennou krevní skupinu, tak chodím častěji na plazmu, protože ta se hodí vždy,“ sdělil Pikeš.