DK Inwest

Stojí na Americké třídě už 25 let a vyrostl na místě bývalých zelinářských zahrad. Stavba domu s kapacitou dvou tisíc návštěvníků probíhala pět let a stála více než 300 milionů korun.

Autorem návrhu stavby, který vyhrál v roce 1973 soutěž, byl architekt Miloslav Hrubec, hlavním projektantem díla byl tehdejší ředitel plzeňského Stavoprojektu arch. Pavel Němeček.

Jeden z největších domů kultury v republice byl slavnostně otevřen 17. ledna 1986, pásku přestřihoval člen předsednictva ÚV KSČ karel Hoffmann. První významnou akcí byla krajská konference KSČ.

Celá stavba domu kultury tvoří velký celek. Kromě velkého sálu zde vzniklo Divadlo Kruh, v roce 2002 přejmenované na Divadlo Miroslava Horníčka.

Dům kultury Inwest je tradičním místem pořádání koncertů, maturitních plesů, veletrhů a komerčních prezentací.

Pokud ovšem projdou úřední mašinerií posudky nutné pro stavbu nového obchodního centra Aréna, které má Inwest nahradit. Odborníci už zjišťují, jaký dopad na životní prostředí bude příští stavba v centru Plzně mít. „Proces EIA je ze dvou třetin hotov, dokončen by mohl být v létě,“ potvrdil František Čečil z Krajského úřadu.

Nebudou–li mít odborníci výhrady, společnost Amádeus Real může začít uskutečňovat smělé plány o několikapodlažním obchodním centru, jimiž v Plzni už několik let mává. Projekt, kterému nikdo příliš nevěřil, tak skutečně odstartuje a Plzeň přijde o jeden ze svých symbolů výstavby komunistické éry.

Zatímco starší generaci přijde Plzeň bez domu hrůzy nemyslitelná, mladí berou jeho demolici s nadhledem. „Zbořil bych to. Je to k ničemu,“ podotkl student Martin Klička. Proti není ani technický náměstek primátora Petr Rund. „Záměr na nový objekt se mi líbí a určitě oživí centrum města lépe, než nynější kulturák,“ řekl Rund.

Plzeňský památkář Pavel Domanický uznává, že současná podoba Inwestu není příliš reprezentativní. „Je to ale vina těch, kteří nechali kulturák takhle zchátrat a dovolili pověsit na něj reklamy,“ prohlásil Domanický s tím, že jisté kvality se stavbě nedají upřít ani dnes. „Zatímco teď je to určité kulturní centrum, kde se konají divadelní představení, koncerty a maturitní plesy, nová stavba bude jen o obchodování,“ doplnil Domanický.

Autor návrhu Inwestu architekt Miloslav Hrubec je nápadem stavbu zbořit pobouřen. „To je neslýchané. Pochopil bych, kdyby se nechala kostra stavby a zbytek se zrekonstruoval,“ uvedl Hrubec. Připomněl, že jeho návrh se nakonec realizoval přibližně jen z jedné čtvrtiny. Objekt měl mít kino, kavárny, kanceláře a byty, na to ale nikdy nedošlo.

Zástupce firmy Amádeus Real Ladislav Severa potvrdil, že celý objekt bude v létě vyklizen a zakonzervován do doby, než bude rozhodnuto o stavbě. Všichni nájemci prostor musí skončit do 30. června.