Hnutí DUHA podalo Evropské komisi oficiální stížnost proti praktikám vlastníků lesů na rakouské a německé straně Šumavy, kteří podle něj velkoplošným kácením na státní hranici poškozují bezprostředně sousedící, unikátní pralesy v českém národním parku. Deníku to potvrdil zástupce této organizace Jaromír Bláha.


Spor se týká ploch, které přímo sousedí se vzácnými pralesy na vrcholcích Trojmezné, Smrčiny a Hraničníku v šumavském národním parku. „Rakouský vlastník lesů – klášter Schlägl – odlesnil prakticky kompletní hřeben od Trojmezí až po Plechý. Hned za hranicí tak vytvořil obrovskou, dva kilometry dlouhou a zhruba dvě stě metrů širokou holinu. Rovněž na německé straně vznikají velké vykácené plochy. Zdejší pozemky totiž nejsou součástí bavorského národního parku,“ uvedl Bláha. Pokud podle něj těžba neskončí, také tady vznikne velká holina. České pralesovité porosty tak ztrácí ochranu, a prudký vítr kácí stromy na jejich okraji jako domino.


„Před sedmi lety jsme varovali, že pokud budou rakouskou stranu hřebenu takhle těžit, vznikne zde kilometry dlouhá holina a vítr začne kácet Trojmezenský prales na naší straně. Hornorakouské úřady tvrdily, že se nemáme bát, protože nic takového nedovolí. Ale stalo se doslova a do písmene to, co jsme předpovídali, jen o několik let rychleji. Nedomyšlené kácení za hranicí vážně poškozuje náš Trojmezenský prales, který patří mezi nejvzácnější místa v šumavském národním parku. Protože jde o mezinárodní problém, musí zasáhnout Evropská komise a spor rozsoudit,“ dodal mluvčí ekologů.