Poskytly jí první pomoc a přivolaly záchranáře. Důchodkyni tím zachránily život. „Nebýt jich, tak zemřela,“ potvrdila mluvčí zdravotnické záchranné služby Lenka Ptáčková.

„Šla jsem po dvorku, ztratila jsem vědomí a upadla jsem. Nevím, jak dlouho jsem tam ležela, ale když jsem se probrala, všude bylo plno krve,“ vylíčila Deníku události Marie Trejbalová. Dokázala se ještě dovléci ke schodům, kde ji ale síly opustily a zůstala bezmocně ležet. Naštěstí si jí všimly obě školačky.

„Šly jsme na procházku s mým bráškou, kterého jsme vozily v kočárku. Pak jsme uviděly paní Trejbalovou, která byla od krve. Ptaly jsme se jí, co se jí stalo, ale ona nevěděla. Šárka u ní zůstala, já jsem běžela pro mamku a zavolaly jsme záchranku. Paní Trejbalovou jsme odvedly domů a snažily jsme se ji ošetřit, než přijedou záchranáři. Ránu měla docela velikou a byla prochladlá, protože na sobě měla jen tričko. Bylo to strašné,“ popsala dramatické chvíle Iveta.

„Určitě se nám hodily rady ze školy,“ doplnila Šárka, která si myslí, že s kamarádkou neudělala nic výjimečného. Proto dívky o svém činu nikoho kromě svých nejbližších neinformovaly a vše „prozradila“ až Marie Trejbalová. Ta si naopak myslí, že čin školaček byl výjimečný. „Poté, co mě odvezla sanitka, se ještě postaraly o mého 94letého manžela, u něhož byly až do příjezdu mé dcery, kterou přivolaly. Myslím, že o tom, co udělaly, by se mělo vědět, protože něco takového se jen tak nevidí. Kdyby mě nepomohly, tak to mohlo skončit hodně špatně,“ uvedla 87letá stařenka.

„Žena ležela venku, byla podchlazená a měla srdeční poruchy. Děvčata jí zachránila život,“ potvrdila Ptáčková. Statečné chování Ivety a Šárky potěšilo i ředitele základní školy v Kolinci, kterou dívky navštěvují, Stanislava Vrbu. „Těší mě, jak dokázaly reagovat a jsem rád, že k tomu škola přispěla svou výchovou. Jejich čin je o to krásnější, že obě byly tak skromné, že o něm ani samy neinformovaly,“ uvedl Vrba.

„Děkuji děvčatům za pomoc a škole i rodinám za to, jak vychovávají své děti,“ dodala dojatá Marie Trejbalová, která tak může se svým manželem oslavit 68 let společného života.