Letošní zimu sáhnou majitelé domů, kde dosud topí dřívím nebo uhlím, hlouběji do kapsy. Ceny oproti loňskému roku vzrostly a předpokládá se, že i nadále porostou.

„Veřejnost se v letošním roce vrátila k tomu, že si začala nakupovat uhlí a dříví do zásoby v době jarních nebo letních slev. Proto je nyní prodejnost paliva minimální. Další vlna prodeje se rozjede, až začne padat sníh a mrznout,” řekl jednatel společnosti Elika Horažďovice Pavel Jirka.

Podle něho by ale lidé s koupí uhlí rozhodně neměli otálet. Uhelné společnosti i v letošním roce očekávají, že by mohl být na trhu nedostatek uhlí, zejména ořechu 2.

„Lidé, kteří s nákupem uhlí otálejí, by měli využít toho, že v současné chvíli jsou sklady uhlí dostatečně zásobené a prodejci nabízejí cenové akce. Uhelné společnosti totiž slibovaly nedostatek uhlí již loni. Nakonec jsme zimu přečkali bez problémů. Stav se může ale kdykoliv změnit. Bude záležet na tom, jaká nás letos čeká zima,” dodal Jirka.

„Metrák” bílinské kostky pořídí zákazníci na Horažďovicku kolem 250 korun, ořech 1 za 330 korun a ořech 2 za 250 korun. Mostecká kostka se pak prodává za 341 korun za 100 kg. Ceny uhlí prozatím oproti loňsku vzrostly o korunové položky na metrický cent. Má být ale hůř.

Podobné to je letos také s palivovým dřívím. „Rozhodně se nedá říci, že bychom měli nedostatek palivového dříví, jak uvádí média. O dřevo je mezi zákazníky stále velký zájem. Jeho ceny však vzrostly a dá se očekávat, že ještě porostou,” řekl Jaroslav Rožeň ze společnosti Tempo z Janovic nad Úhlavou, která je významným prodejcem uhlí a dalších paliv na Klatovsku. „Pokud jde o uhlí, jeho nedostatek na trhu může být v zimě způsoben především špatnými klimatickými podmínkami, kdy je obtížně zásobovat sklady,” dodal Rožeň.

Na balíkové dřevo odřezků z katru, které je u zákazníků velmi oblíbené, jsou na pilách a u prodejců několikaměsíční čekací lhůty. Zájem je však i o kontejnery se štípaným a řezaným dřívím. Za kontejner odřezků zaplatíte od 800 do 1000 korun podle druhu dříví.

„Uhlí a dříví kupujeme několikrát do roka podle toho, na kolik máme našetřeno. Z důchodu si nemůžete vyskakovat. Zdražování je nepříjemné, přesto je tento způsob topení levnější než topit plynem a nebo elektřinou,” postěžoval si důchodce František Říha z Horažďovic.