Tříletého chlapce, který seděl na parapetu okna ve třetím patře panelového domu a volal maminku, museli v úterý ráno v plzeňské čtvrti Vinice zachraňovat hasiči. Jeho matka se hájí tím, že si pouze odskočila na nákup.

Chlapce si všiml náhodný kolemjdoucí a zavolal tísňovou linku. „Pro chlapce jsme museli vylézt po žebříku, dveře od bytu se nám totiž nepodařilo otevřít. Poté jsme ho předali policistům,“ řekla mluvčí krajských hasičů Alena Marešová.

Chlapec byl převezen do FN v Plzni na pozorování. Nyní se nachází v péči babičky. „Matku narozenou roku 1987 jsme našli. Při výslechu jako důvod, proč byl doma chlapec sám, uvedla, že si odskočila jen na nákup,“ řekla mluvčí plzeňských policistů Martina Hábrová.

Její přečin vyšetřovatelé kvalifikovali jako opuštění dítěte nebo svěřené osoby, a matce tak nyní hrozí odnětí svobody na dobu šesti měsíců až tří let. Policisté případ zatím došetřují.

Podle zjištění Deníku to však nebyl první případ, kdy se chlapec z okna dovolával své matky. Obyvatel sousedního panelového domu tvrdí, že chlapce několikrát slyšel z okna křičet i v nočních hodinách. „Netuším ale, jestli matka spala nebo byla pryč. Z toho bytu je často slyšet křik a hádky. Matka toho kluka žije s mladým mužem, který nejde pro ránu a nadávky daleko. Babička se chlapce už delší čas snaží dostat do své péče, zatím se jí to ale nepodařilo,“ dodává soused.

O celé události lidé v okolí domu živě diskutovali ještě dopoledne. „ V té rodině není něco v pořádku. To tady víme všichni, co tady bydlíme, je to také dost často slyšet. Divím se, že s tím ještě nikdo nic neudělal. Chudák ten malej kluk. Byla jsem u toho, když si malý hrál venku a nějaká rodina odjížděla autem pryč a on se chtěl s nimi svézt. Ze vchodu vyběhl přítel matky, chytl ho za ruku, div mu nevykloubil rameno, a zatáhl ho domů. Přitom malý nic neudělal, jen se chtěl svézt autem,“ tvrdila další ze sousedek, která včera postávala s ostatními na ulici.

Téměř identicky stejný případ řešili policisté před měsícem a půl, kdy v okně na parapetu v prvním patře v Plzni na Slovanech prosil kolemjdoucí o pomoc vyhladovělý a žíznivý Jiřík. Toho matka nechávala také často samotného doma, a to nejen přes den, ale i v noci.

Tento případ mohl být včera již vyřešen, ale nestalo se tak. Matka žádá o vrácení syna do své péče a bude se o to za každou cenu snažit. To ovšem nenechá klidnou babičku malého Jirky, která si přeje, aby chlapec zůstal buď v její, nebo v otcově péči.

„Nevěřím, že se výchova, starost a péče z matčiny strany zlepší. Vždyť ani po tom všem, co se stalo, se nezačala víc starat a malého vídá jen zřídka. Budu se snažit ze všech sil, aby Jiřík zůstal u nás. Nic mu tady nechybí, hraček má dostatek a každý den dopoledne se učíme, aby dohnal děti ve svém věku, než od září nastoupí do školky,“ říká smutná babička Vlastislava P. Soud o malého Jirku byl odročen na 21. září, kdy by se mělo rozhodnout, do čí péče bude svěřen.

Lucie Pelanová