V loňském prosinci schválila vláda dotaci ovoce a zeleniny do škol. Jde o částku 73 milionů, zhruba dvaceti miliony by se měl podílet stát, 53 milionů dostanou školy z fondu Evropské unie. Na základních školách ředitelé o programu ovoce, zelenina a ovocné a zeleninové šťávy do škol s podtextem zdravou stravou proti dětské obezitě vědí, ovšem pouze z médií, a čekají, až jim bude vše oficiálně sděleno.
Kdy to bude, jsme se zeptali tiskové mluvčí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Šárky Svobodové. „Tuto akci jsme organizovali ve spolupráci s ministerstvem zemědělství, které má na starost přerozdělit peníze ze Státního zemědělského intervenčního fondu. V současné době se koná výběrové řízení na dodavatele, jehož výsledky bychom měli znát na přelomu března, dubna,“ sdělila Svobodová. „Pak již nic nebude bránit tomu, aby se ještě před koncem školního roku celý projekt rozjel,“ dodala.
Děti a rodiče
Zájem mezi dětmi i rodiči o ovoce je, což nám potvrdila i desetiletá Nikola Hammerová ze Základní školy v Čapkově ulici v Klatovech s rodiči. „Jako rodiče bychom to uvítali, již v minulosti jsme odebírali mléko,“ řekla matka Věra Hammerová. I Josef Rašek z klatovské Masarykovy základní školy by si ovoce rád dopřál, ale jako dvanáctiletý žák už na dotaci nedosáhne. „Bral bych znovu aspoň mléko,“ řekl Deníku. S kladnou odezvou jsme se setkali i u Jitky Blumentrittové, jejíž desetiletý Petr chodí také na Masarykovu základní školu. „Určitě bychom měli zájem, v minulosti jsme brali mléko,“ uvedla.
Ředitelé škol a jejich přístup
V Základní a Mateřské škole ve Švihově nám ředitelka Jaroslava Suchá potvrdila, že kromě zpráv z médií žádné oficální informace nemá, ale program zdravé výživy její zájem vzbudil. „V současné době poskytujeme našim dětem dotované mléko, které nám přiváží Laktea Praha už několik let.Vše má na starosti učitel, který podle zájmu dětí vyřizuje objednávky a má na starosti výdej dětem. V minulém roce jsme mléko navíc začali dodávat i do naší mateřské školy, když se na ni vztahovala dotace,“ dodala. Dětem navíc pitný režim podporují i dodávkou teplého čaje ze školní jídelny, vše za symbolický poplatek od dítěte asi deset korun za pololetí. „ S automaty na výdej pití máme také zkušenost, ale firma, která nám původně pití dodávala, zkrachovala, a my jako škola jsme o odkoupení automatu zájem neměli. Z dodávek čerstvého ovoce mám trochu obavy, co se týče jeho skladování, protože se rychle kazí,“ dodala Suchá.
V klatovské Základní škole v Plánické ulici nám zástupce pro první stupeň Vlastimil Časta sdělil nevalnou zkušenost školy s automatem na výdej mléčných výrobků. „V loňském roce se na provozu automatu podílely tři firmy, jedna automat vlastní, druhá se stará o závoz a třetí firma distribuuje výrobky. Z původně výhradně mléčného sortimentu, kvůli kterému byl automat pořízen, se začaly vytrácet lipánky, pribiňáčky a vedle mléka se objevily sýrové a šunkové bagety a müsli tyčinky,“ sdělil Časta. „Nyní automat nemáme, neboť ho firma na konci letních prázdnin odvezla na vyčištění, a už se neozvali. Pokud budou mít zájem obnovit spolupráci, nejsme v zásadě proti, ač nedodrželi distribuci výhradně mléčných výrobků,“ dodal Časta. „Dotované ovoce budeme určitě v nejbližší době řešit a sondovat mezi rodiči, zda budou mít zájem.“
Podobnou zkušenost s automatem na mléčné výrobky mají i v Masarykově ZŠ Klatovy. „Minulý rok jsme automat na škole měli, ale firma nám jej odebrala, protože jsme podle jejich kritérií odebírali málo výrobků,“ sdělila ředitelka školy Emilie Salvetrová. „Kromě mléčných výrobků se začaly objevovat i bagety, ale se lhůtou prošlosti jsme problém neměli, ty staré automat „nepustil“. O možnosti dotovaného ovoce už jsme slyšeli, ale čekáme na oficiální zprávu.“
Skepticky se k distribuci čehokoli staví ředitel Základní školy v Tolstého ulici v Klatovech Vítězslav Šklebený. „Již dříve jsme projednávali v SRPŠ zájem o dotované mléko, ale nebyl dostatečný, je to práce navíc, která zdržuje učitele,“ dodal. Ovoce zatím neřeší, nemají oficiální podnět. Že je to starost pro učitele navíc, která není ohodnocená ani finančně, na tom se shodují všichni ředitelé.