Dostat se na invalidním vozíku do knihovny nebo na městský úřad v Klatovech je téměř nemožné. Studenti Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech, gymnázia Klatovy a Střední zdravotnické školy v Klatovech projeli město na invalidním vozíku a snažili se vytipovat nejhůře přístupná místa.
„Byla to pro nás nová zkušenost. Bylo to těžké. Podle mě musejí mít lidé na vozíku s sebou i asistenta, aby jim otevíral dveře a pomáhal jim. Postupně jsme projížděli všechna možná místa, kam by se tito lidé měli bez problémů dostat. Navštívili jsme obchody, úřady a podobně. Jeden z nás byl na vozíku, druhý ho tlačil a snažili jsme se dostat na určená místa. Někam jsme se zkoušeli dostat i bez doprovodu, například na městský úřad, kde jsme museli otvírat ty velké dveře, což bylo hodně náročné,“ popsala své pocity Linda Berkeyová.

Studenti chtějí těmto lidem pomáhat a zlepšit jim život. „I když je někde napsáno, že je vstup bez bariér, tak se nám stalo, že tam byly i schody. Nejobtížnějšími místy, kam se tito lidé těžko dostanou, jsou městský úřad, policie a knihovna. Chceme se těchto akcí účastnit, protože máme zájem na tom, aby se život lidem v Klatovech zlepšil. Jsou to lidé jako my a zaslouží si, aby se na ně bral ohled, oni nemůžou za to, že jsou na vozíku. Nenajde se moc lidí, kteří by jim pomohli,“ sdělila Alžběta Sedláčková.

Při nákupech se bez pomoci druhého vozíčkáři neobejdou. „V obchodech je to pro tyhle lidi hodně náročné. Absolutně nemají možnost dosáhnout na věci, které jsou v regálech nahoře. Musejí mít sebou doprovod, aby jim to měl kdo podat,“ zhodnotila Lenka Bořilová.

Klatovské ulice a přístupy do budov jsou pro vozíčkáře peklem. „Poznali jsme, jaké to je, být upoután na invalidní vozík, jaké to je, nemoci se zvednout. Viděli jsme, že tito lidé mají tady v Klatovech hrozné problémy dostat se například do knihovny, na poštu a dalších míst. Musíme uznat, že lidé, které jsme potkávali, se nám někteří snažili pomoci. Město jako takové není pro lidi na vozíku vůbec přizpůsobeno,“ řekl Deníku Radek Čácha.

Cenné informace

V rámci komunitního plánování ve spolupráci s organizacemi ve městě, které sdružují zdravotně postižené, seniory a lidi se ztíženou mobilitou, bylo vytipováno pět prioritních tras, po kterých by se lidé s jakýmkoliv handicapem měli pohybovat bez problémů. „Prostřednictvím mateřských škol a dětských klubů jsme oslovili rodiče, kteří se pohybují po Klatovech s kočárky s žádostí o informace, které komunikace jim činí potíže. Všechny připomínky budou předmětem dalšího jednání. Následně studenti projeli všechny vytipované trasy osobně na invalidním vozíčku a zpracovali velice podrobné zprávy, které jsou pro další úpravy komunikací a přístupů do prioritních budov v rámci tohoto projektu velice důležité,“ informovala koordinátorka komunitního plánování v Klatovech Věra Schmidová.

Informace od studentů byly zajímavé. „Dozvěděli jsme se, že v rámci velkých nákupních center pouze v Tesku existuje možnost vypůjčení si jednoduchého invalidního vozíku při nákupu, pokud si doprovod o něj požádá na informacích. Bohužel žádné obchodní centrum nenabízí doprovod nakupujícímu, který by mu podal výše umístěné zboží. Dozvěděli jsme se, že by občané měli zájem, aby po městě jezdilo vozidlo, které by osobám se ztíženou mobilitou umožnilo se bez problémů dostat za kulturou, k lékaři a nebo do denního stacionáře v Klatovech. Díky tomuto projektu jsme získali opravdu cenné informace,“ uvedla Schmidová.

Na podzim byl vyhlášen ministerstvem pro místní rozvoj dotační titul Bezbariérové obce, do kterého se chce zapojit i město Klatovy.