„Máme na patře společenskou místnost, kde se scházíme a povídáme si. V létě chodíme sedět na lavičky před penzion. Je to lepší, než bydlet v paneláku.“ Jedenasedmdesátiletá Marie si bydlení v Domově pro seniory v Klatovech nemůže vynachválit. Přestěhovala se sem před třemi lety a má tu podle jejích slov všechny služby, které k životu potřebuje.

Podle ředitelky Městského ústavu sociálních služeb v Klatovech Aleny Kleinerové je mezi seniory o bydlení v domovech velký zájem. Organizace spravuje kromě Domova pro seniory v Klatovech s kapacitou 136 míst také stejné zařízení v nedalekém Újezdci, kde je kapacita 92 míst. „K poslednímu únorovému datumu jsme evidovali 189 žádostí o umístění do Klatov a 64 žádostí o Újezdec. Dalších 46 žádostí se týkalo obou zařízení, to znamená, že uchazeči bylo jedno, zda bude umístěn do Klatov, či do Újezdce,“ upřesnila Kleinerová.

Podle jejích slov však nejde o nijak vysoká čísla, která by mohla naznačovat, že kapacity zařízení pro seniory jsou nedostačující. „Lidé jsou do těchto zařízení vybíráni podle toho, jak vysokou hodnotu příspěvku mají. Laicky řečeno, příspěvek je odstupňován podle toho, zda se člověk dokáže postarat sám o sebe, či je odkázán na pomoc druhých. Čím vyšší příspěvek, tím větší šance na umístění do domova pro seniory,“ vysvětluje ředitelka klatovského městského ústavu sociálních služeb.

To, že složení obyvatel není jen o mladých lidech, ale i o seniorech, si uvědomují v řadě menších měst a obcí. Proto je často v jejich investičních plánech výstavba domů s pečovatelskou službou. „Dům pro seniory s pečovatelskou službou a s kapacitou třiadvaceti bytových jednotek jsme postavili před několika lety,“ potvrdila Deníku Marcela Mézlová z Městského úřadu v Hartmanicích. „V současné době máme zcela plno a ještě evidujeme několik žádostí o umístění,“ doplnila Mézlová.

Tamní obyvatelé si pochvalují nejen bydlení v domě, ale také nabídku pečovatelské služby, která zahrnuje například pomoc v domácnosti, praní a žehlení prádla, doprovod k lékaři, donášku jídla. „Za loňský rok využilo nabídky pečovatelské služby přibližně třicet klientů, největší zájem byl o úklid domácností a praní prádla,“ upřesnila Mézlová s tím, že služba zatím funguje jen pro obyvatele Hartmanic. „Do budoucna ale určitě musíme počítat s tím, že o tyto služby budou mít zájem i lidé v okolních obcích,“ dodala pracovnice radnice.

Dům s pečovatelskou službou by měl v budoucnu vyrůst také v Běšinech. „Je to mezi obyvateli pozitivně vnímaná věc. Také si musíme uvědomit, že v obci a okolí žije hodně lidí – seniorů, kteří domu v budoucnu využijí k bydlení,“ řekl starosta Běšin František Vlček s tím, že obec má hotovou studii a s vlastní stavbou počítá v horizontu dvou tří následujících let.