Zastupitelé ve středu po více než tříhodinové diskuzi neschválili uzavření smlouvy s vítězem výběrového řízení. Důvodem byla cena, která se oproti předpokládaným 200 milionům korun vyšplhala na téměř 300 milionů.

„Předpokládali jsme, že náklady budou ve výši cca 70 procent ceníkových cen, což odpovídalo našim zkušenostem s velkými stavbami z loňského i předloňského roku. Bohužel cena „vyskočila“ oproti odhadu o zhruba sto milionů korun, což asi je odraz skutečného stavu, přesvědčujeme se o tom i v dalších, drobnějších, stavbách,“ konstatoval starosta Michael Forman.

  Záběry z areálu Ski&Bike Špičák
VIDEO: Lyžaři mají na Šumavě ideální podmínky

STO MILIONŮ BYLO MOC

Nárůst sto milionů oproti předpokládané ceně s tím, že město by si na stavbu vzalo úvěr 240 milionů korun na 15 let, ovšem většina zastupitelů „nezkousla“. „Bylo by to neskutečné vyhození peněz, jsem pro variantu udělat nový projekt, který by byl rozumně velký,“ navrhla v diskuzi Miroslava Jordánová s tím, že zbytečné jsou jednolůžkové pokoje, prádelna i kuchyně. S tím souhlasil i bývalý starosta Karel Zrůbek, který zároveň zkritizoval současné vedení města, že nechalo udělat nový projekt a nevyužilo starší projekt předchozích vedení města. „Už jsme mohli mít domov pro seniory za 130 milionů,“ uvedl. V tom jej podpořil i předchozí místostarosta Jan Buriánek. „Tady se projekt za dva miliony hodil do koše,“ kritizoval Buriánek, který navrhl nechat rozhodnutí na další zastupitelstvo po letošních komunálních volbách. Další návrh přišel od Stanislava Jůdy, který by přivítal ohledně domova pro seniory veřejnou diskuzi občanů města.

Podle některých zastupitelů by bylo lepší počkat, zda se podaří získat dotaci. „Čekat na jistotu dotace ovšem znamená další výběrové řízení a budeme tím riskovat ještě vyšší cenu,“ upozornil Jiří Kučera, podle kterého nabídnutá cena není předražená a odpovídá současným cenám ve stavebnictví. „Pro mě to byl také šok, ale i když je to drastické, nevidím jinou cestu než hlasovat pro. V diskuzi jsem neslyšel ani náznak nějakého lepšího řešení,“ konstatoval Kučera. Pro hlasovali i čtyři zbývající členové rady města a připojil se i Jůda, který původně váhal. Zbylých jedenáct zastupitelů bylo proti.

Který návrh z diskuze ohledně stavby domova pro seniory nakonec zvítězí, budou horažďovičtí zastupitelé rozhodovat na dalším zasedání koncem února.

Ilustrační foto.
Prchající zloděje zastavil výstřel