VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domov pro seniory přijde Horažďovice na dvě stě milionů

Horažďovice – Sto dva lůžek nabídne domov pro seniory, jehož stavba s celkovými náklady zhruba dvě stě milionů korun začne v Horažďovicích.

15.1.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Lukáš Pařenica

Se žádostí o dotaci Horažďovičtí neuspěli, zkusí to znovu, stavět ale budou, i kdyby se dotaci získat nepodařilo.

Pokud nenastane žádné zdržení, mělo by být hotovo příští rok v září. „Ve smlouvě máme termín dokončení konec září 2019. Dodavatele stavby jsme původně chtěli mít už na začátku prosince, ale od firem přišly doplňující dotazy ke stavbě, a nakonec budeme otevírat obálky až 17. ledna. Takže doufáme, že vše už poběží dobře, podle plánu. Rok a půl není dlouhá doba, ale stavba není nijak technicky složitá, staví se na zelené louce, v uzavřeném areálu, stavba tam může běžet bez omezení, takže za ten rok a půl se to stihnout dá,“ konstatoval starosta Horažďovic Michael Forman.

Předpokládané celkové náklady zhruba dvě stě milionů korun by bez dotace byly pro Horažďovice, které mívají běžně v rozpočtu na investice kolem sto dvaceti milionů korun, poměrně velkým „soustem“. „Měli jsme podanou žádost o dotaci na ministerstvo práce a sociálních věcí, ale dotaci jsme nedostali. S hodnocením jsme sice ve všech třech kritériích prošli, ale protože bylo rozděleno málo peněz, tak ze šestnácti akcí, které prošly sítem, získalo dotaci pouze šest. Teď předpokládáme, až se „usadí“ vláda, že bude vypsána další výzva, kam se chceme opět přihlásit. A budeme doufat, že případná dotace bude co možná nejvyšší, protože jinak to značně ovlivní rozpočet,“ konstatoval Forman s tím, připraveno je i financování za pomoci úvěru.

„Stavěli bychom i bez dotace, protože potřeba domova pro seniory je na Horažďovicku vysoká. Už se tady o tom mluví deset let a je třeba domov postavit. Už jsme se bavili i se starosty okolních obcí, které leží v naší spádové oblasti, a počítáme s tím, že domov bude fungovat. Kdybychom si na to ale museli brát úvěr, omezilo by to značně investice města v dalších letech. Takže čím vyšší by byla dotace, tím lépe. Ministerstvo by mělo přihlédnout i k tomu, postarat se o seniory je obecně záležitostí státu. Sice se mluví o preferenci domácí péče a rodinného prostředí, ale to není pokaždé možné. Rodina nemusí bydlet v místě a člověk se většinou nemůže stěhovat od své práce z města na vesnici, aby se mohl postarat o rodiče. Takže domov pro seniory potřebujeme. Navíc populace stárne, lidé se dožívají vyššího věku,“ vysvětlil Forman. „Seniorů stále přibývá a často se o ně nemá kdo starat. Současná kapacita horažďovického penzionu pro seniory je nedostatečná,“ souhlasil starosta Velkého Boru Václav Zábranský. Právě Velký Bor je jednou z vesnic na Horažďovicku, jejichž obyvatelům bude nový domov pro seniory sloužit. „My v obci žádné takové zařízení nemáme, pouze v budově bývalé školy máme pro seniory malometrážní byty,“ dodal Zábranský.

Nový domov pro seniory vyroste v areálu horažďovické nemocnice následné péče a bude mít celkem sto dva lůžek. „Třicet šest lůžek bude se zvláštním režimem, šedesát šest lůžek bude běžný domov pro seniory. Bude tam 24hodinová zdravotní služba i sociální a pečovatelská služba v nepřetržitém provozu. Půjde o dva pavilony po třech patrech, každé patro bude jeden „uzavřený“ subjekt s jednou zdravotní sestrou,“ upřesnil Forman.

V domově pro seniory by mělo vzniknout šedesát až sedmdesát pracovních míst. „Nejvíce pracovníků bude zapotřebí v sociálně obslužné péči, těch bude asi třicet. Budeme potřebovat i pracovníky pro administrativu, kuchyni a prádelnu. Otázkou je samozřejmě zdravotnický personál, kterého je obecně nedostatek,“ přiblížil Forman.

Ohledně zdravotnické péče počítají Horažďovičtí s úzkou spoluprací se sousední nemocnicí. „Už jsme jednali s ředitelem nemocnice a počítáme, že provázanost domova a nemocnice bude velká,“ nastínil horažďovický starosta.

Autor: David Kojan

15.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 14 181 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol UČITEL/KA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14181 kč, mzda max. 18491 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Hartmanice 95, 34201 Sušice 1, Požadavky: málo třídní škola, učitelství 1.stupeň ZŚ, Kontaktní osoba: Mgr. Bc. Olga Kašíková tel777852038, e-mail : reditel@zshartmnice.cz , Způsob prvního kontaktu: osobně ZŠ Hartmanice, každý pracovní den od 8:00 -12 hodin, e-mailem, telefonicky každý den, 8-22 hodin.. Pracoviště: Základní škola hartmanice, 342 01 Sušice 1. Informace: Lenka Nohová, +420 724 162 612.

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů MONTÁŽNÍ DĚLNÍCI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Pracoviště: Komenského 895, Nýrsko 340 22, PRACOVNÍ NÁPLŇ: lepení dílů do požadovaných tvarů z pěnových dílů a jejich potahování nehořlavou látkou, práce s lepidlem, nůžkami, lehkou pěnou a látkou., NABÍZÍME: pracovní smlouvu na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou, 5 týdnů dovolené, příplatek za odpolední směnu 5 Kč/hod., odměna za docházku 2 000 Kč, doprava firemní + dopravné, dotované stravování za 25 Kč, příspěvek na dovolenou 10 000 Kč/rok, flexi poukázky, vstupenky do bazénu, čtvrtletní doměny, firemní akce, Mzda až 25 000 Kč, První kontakt možný telefonicky (8 - 15 hodin), e-mailem.. Pracoviště: Greiner aerospace cz spol. s r.o., Komenského, č.p. 895, 340 22 Nýrsko. Informace: Dagmar Schneedörflerová, +420 376 804 126.

Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 19 000 Kč

Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci EXPEDIENT/KA MASA - denní směna. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADUJEME: vyučení v oboru řezník, případně kuchař, pečlivost, zodpovědnost, VÝHODOU: praxe v oboru, Mzda 19 000 - 28 000 Kč + prémiová složka, NABÍZÍME: příspěvek na stravování, Kontakt nejdříve telefonický Ing. Kurc (8 - 14 hodin v pracovní dny), v případě nezastižení kontaktní osoby je možné se obrátit na Ing. Necudovou 730 899 452.. Pracoviště: Maso west s.r.o., pracoviště, Maxima Gorkého, č.p. 682, 339 01 Klatovy 1. Informace: Pavel Kurc, +420 724 149 075.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč

Sociální pracovníci v oblasti veřejné správy SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: HLAVNÍ NÁPLŇ ČINNOSTI: přijímání žádostí v agendě pomoci v hmotné nouzi, poradenská činnost, provádění sociálních šetření, vedení a kompletní zpracování správního řízení v žádostech o dávky, zajišťování vedení ucelené podkladové dokumentace žadatelů, ověřování a došetřování podkladů a údajů pro správní řízení, přímý kontakt s žadateli o dávky pomoci v hmotné nouzi, KVALIFIKAČNÍ A DALŠÍ POŽADAVKY: ukončené minimálně VOŠ nebo VŠ sociálního zaměření - odborná způsobilost dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách - VOŠ v oborech zaměřených na sociální práci a pedagogiku, sociální pedagogiku, sociální a humanitární práci, sociálně právní činnost, charitativní a sociální činnost nebo VŠ zaměřené na sociální práci, sociální politiku, sociální pedagogiku, sociální péči, sociální patologii, právo nebo soc. pedagogiku; velmi dobrá uživatelská znalost MS Office (Worl, Excel), práce s lidmi, komunikační dovednosti, profesionální vystupování, asertivní chování, emoční odolnost, samostatnost, pečlivost, důslednost, flexibilita, spolehlivost, svéprávnost, bezúhonnost, zdravotní způsobilost, PRACOVNÍ PODMÍNKY: platové zařazení v souladu s platnými právními předpisy v 10. plat. třídě, po zkušební době možnost přiznání osobního příplatku v závislosti na odváděné práci, pružná pracovní doba - plný úvazek, předpokládaný nástup - říjen 2018, pracovní poměr na dobu určitou (zástup za rodičovskou dovolenou), , V případě zájmu o uvedenou pozici zašlete, prosím, elektronicky motivační dopis s uvedením názvu pozice a pracoviště, doplněný o strukturovaný životopis, nejpozději do 14.9.2018 včetně na emailovou adresu: petr.ulrych@uradprace.cz , Nedoložení výše požadovaných dokumentů je považováno za nesplnění požadavků., Nesplnění požadavků může být důvodem k vyřazení z účasti na výběrovém řízení.. Pracoviště: Úřad práce české republiky - kontaktní pracoviště klatovy, Voříškova, č.p. 825, 339 01 Klatovy 1. Informace: Petr Ulrych, +420 950 128 500.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marcel Hájek

Podmínky na misi v Afghánistánu? Větší kriminál, říká chirurg Marcel Hájek

Knihovnička v průjezdu jezuitské koleje v Klatovech

Knihobudky mají na Klatovsku úspěch

Dívka kvůli nepozornosti přišla o peněženku

Klatovy – Další krádež peněženky z nepozornosti v obchodě vyšetřují nyní klatovští policisté.

Námořnice získala v mezinárodní soutěži třetí místo

Klatovy – Dráha modelky se zalíbila dvanáctileté Kristýnce Korandové z Klatov, která má nejen s tímto oborem již několik zkušeností.

Klatovy zlepšily výkon. Na výhru to ale znovu nestačilo

Klatovy – Ve čtvrtém přípravném zápase, třetím na domácím ledě, změřili hokejisté Klatov síly s prvoligovou Kadaní, se kterou se již před dvěma týdny utkali na severu Čech (2:5).

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 17. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT