„Slavíme 130 let školy, 90 let Sokola, máme sraz rodáků a ještě je tady pouť,“ řekl Deníku starosta obce Dolany Václav Zeman.
Sokolové se postarali svým vystoupením o zábavu. Oblékli dobové sportovní kostýmy a v několika částech předvedli různé cviky, nácviky na spartakiády a podobně, za což sklidili velké ovace od přítomných účastníků oslav.

Na slavnost byli pozváni rodáci z Dolan a všech spádových obcí, přátelé obce a jejich rodinní příslušníci. Setkala se zde nakonec téměř tisícovka hostů.
„O program bylo postaráno. Nechyběly houpačky a kolotoče, celý den hrála muzika, byl připraven Den otevřených dveří ve škole i ve školce, prostě každý si mohl přijít na to své. Pekla se dvě prasata, bylo připraveno sto kilogramů klobás, pivo teklo proudem a počasí nakonec vydrželo,“ pochvaluje si starosta Dolan.

Mezi rodáky byly i spousty pamětníků.

„V Dolanech bývaly čtyři hospody, a to dokonce ještě v padesátých letech. Měli jsme kam chodit a kde se bavit. Dnes je tady pouze jedna. Byla tady také celá řada spolků,“ vzpomíná rodák z Komošína Václav Úterský. Setkání rodáků si nenechal ujít ani Josef Hošek. I on je rodákem z Komošína, ale řadu let žije v Českém Těšíně.

„Domů se vracím rád. Vždycky, když sem přijedu, je tu něco nového. Dolany se moc změnily a jsem za to rád. Je tu hodně nových domů, jsou tu mladí lidé, krásné koupaliště. Za našich mladých let jsme se chodili koupat do řeky. A taky to šlo,“ vzpomíná muž, který to měl na oslavy tentokrát skoro nejdále.
U piva se rodáci veselili a vzpomínali téměř celý den.

Podle nich se změnila i škola. Mnozí vzpomínali na doby, kdy ve škole vyučoval Josef Kanta nebo Božena Wachtlová, na doby, kdy se na dvoře školy zřídilo zděné hnojiště a nebo, když zde vyučovali náboženství Radimír Vrbata nebo Josef Drnek. To bylo prý v padesátých letech. Mnozí byli stavem a vzhledem školy a školky překvapeni. V létě roku 2008 se totiž škola i školka v Dolanech dočkaly kompletní rekonstrukce. Zateplily se budovy, vyměnila se okna, dveře, snižovaly se stropy, vyměňovala se elektroinstalace. O rok později se opravila kanalizace, byla položena zámková dlažba. Obě školy dostaly i nový nábytek.

„Dnes děti mají skoro všechno. Vzpomínáte, jaká to byla sláva, když jsme přišli v září 1961 do školy a byl tam v přízemí nový televizor?“ vzpomínaly bývalé žákyně školy.