Snažší a bezpečnější přístup pro turisty přinesla nová vyhlídková plošina na Pustém hrádku, jehož oprava přišla na zhruba půl milionu korun. Zřícenina předsunutého opevnění Kašperku Pustý hrádek nabízí zajímavé výhledy na hrad i Šumavu a je oblíbeným turistickým cílem.

První fáze oprav se uskutečnila už před šesti lety, kdy bylo zajištěno a obnoveno zdivo tzv. břitu a další úsek narušeného zdiva. „Směrem k východu, odkud byl očekáván případný útok, je půdorys stavby do špičky, tvoří břit, aby při ostřelování palnými zbraněmi nedostávalo zdivo přímý zásah,“ vysvětlil kastelán Kašperku Zdeněk Svoboda.

Hlavní práce na obnově a zpřístupnění hrádku začaly ve druhé polovině loňského roku a dokončeny byly letos. Torzo severní zdi pevnůstky bylo zpevněno a částečně dozděno včetně kapes po trámech podle snímku ze 40. let minulého století. „Ke zbytku zdi byla připojena dvoupodlažní dřevěná vyhlídková plošina se zábradlím a s panoramatickým obrázkem krajinných dominant. Pro lepší přístup na plošinu byla zbudována i dvě dřevěná schodiště. Díky vyhlídkové plošině a schodištím už také návštěvníci nechodí po historickém zdivu a návštěvnický provoz tak zbytkům pevnůstky nijak neškodí,“ doplnil Svoboda.

Pustý hrádek leží zhruba 500 metrů východně od Kašperku. Pevnůstku pro střelce z palných zbraní nechal ve druhé polovině 15. století vystavět tehdejší zástavní držitel hradu Zdeněk ze Šternberka. Snad ještě před koncem 15. století však Pustý hrádek vyhořel a začal chátrat, do současnost se zachovalo jen menší kamenné torzo.

Značené cesty na Pustý hrádek vedou od Kašperku a z druhé strany od vesničky Žlíbek. „Rozhledy z Pustého hrádku jsou jedny z nejhezčích na Šumavě. V popředí stojí hrad Kašperk, za ním město Kašperské Hory a v pozadí jsou vidět oba Roklany, hora Křemelná a další šumavské vrcholy,“ popsal výhledy z pevnůstky známý fotograf Šumavy Jan Kavale. „V současnosti působí Pustý hrádek dokonce tak příjemně, že už tam máme zájemce o svatbu,“ dodal kastelán Svoboda.

Celkové náklady na opravy Pustého hrádku byly 506 tisíc korun. Investorem stavby je město Kašperské Hory, které na projekt získalo grant z Dispozičního fondu EU, který pokryje 77,5 procenta nákladů.