VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobršín a ještě něco navíc

Klatovsko - Čtenáři nám píší

8.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Když jsem prošel okolím této velmi zajímavé a hezky upravené obce, napadlo mě, proč se o tento zážitek nepodělit s ostatními lidmi. Někdo se jistě zamyslí, co asi na takové vsi může být zvláštního? V zemi jich jsou přece tisíce a navíc, co zde máme dalších památek a přírodních krás. Vím ale, že když nic nechcete najít, tak nic nenajdete. Ale je to i naopak.

Dobršín se nachází severovýchodně od Sušice při silnici do Horažďovic, která jej naštěstí míjí. Na začátek trochu historie. Ves patřila hradu Kašperk a za Rudolfa II. byla v roce 1584 prodána městu Sušice. Jsou zde zajímavá selská stavení. Každého zcela jistě zaujme místní kaplička z roku 1869. Ve vsi je i několik krásných křížků. Ten nejstarší je u kapličky z roku 1871. Bývalá škola byla postavena v roce 1911 a je dnes sídlem obecního úřadu. Do každé české vsi patří i náš národní strom. Největší dobršínská lípa je naproti kapli, její stáří je přibližně 150 až 200 let a v obvodě má 242 cm.

Jistě mnoho vodáků, kteří sjížděli Otavu, hostilo místní tábořiště. Moc se povídá, co se všude dělá pro cestovní ruch. Z pohledu vodáka si dovolím srovnat město Sušici a ves Dobršín. V Sušici je největší tábořiště u Černého mostu. Plocha je to sice krásná, ale ta údržba. Že by tak velké město, které se pasuje na bránu Šumavy, nedokázalo více? Zato tábořiště v Dobršíně, to je něco zcela jiného. Hezké budovy a velká plocha pro stany. Samozřejmě s občerstvením a s dalšími službami. Nechybí turistické mapy a ceny jsou také přijatelné. Výsledek bez váhání 1:0 pro Dobršín. Další rozdíl, který jistě postřehne každý, jsou kontejnery na třídění odpadů. V Sušici je kolem nepořádek, rozbité sklo, poletující plastové sáčky. Jak by to mělo vypadat, uvidíte právě v Dobršíně.

Nad vsí se vypíná několik vrcholů. Chci se zmínit o jednom z nich. Je sice nejmenší, ale už jeho jméno láká. Pumperk má jen 556 m.n.m., ale jeho minisvět osloví i náročnějšího turistu. Je z větší části zalesněný a ve stromové skladbě převládá borovice a sem tam nějaký ten listnáč. Nahoru se dostanete pohodlnou cestou, když odbočíte vpravo ze silnice do Budětic před koncem obce. Lesní cesta mírně stoupá a obchází kopec. Končí na louce pod vrcholem. Je odtud nádherný výhled na Javornickou hornatinu, včetně jejího nejvyššího vrcholu – Javorníku.

Poznáte jej podle dobře viditelné rozhledny. Na loukách ještě v závěru října kvetly zvonky, řebříčky, starčeky a mnoho dalších druhů květin. Samotný vrchol je schován v lese. Zcela jistě byl upraven lidskou rukou. Kdy se tak stalo, je otázkou. Nelze vyloučit, že zde stávalo slovanské či jiné hradiště. V okolí je jich několik a toto místo by vhodné bylo. Současnost je jiná. Je zde oplocení, které má i vrátka se zámečkem a uprostřed je jakási stavba z kůlů. Minulost byla jistě zajímavější. Louka je i na severním svahu a opět nabízí výhled na kopce s nejvyšším Strážištěm. Podzim se tady předhání v barevnosti a nechce se ani odejít. Po louce se dostanete zpět na Budětickou silnici. Vše obejít trvá včetně koukání asi hodinu.

Ves i okolí se nachází na území přírodního parku Buděticko. Park byl vyhlášen v roce 1994 a má rozlohu 44 km. Pro úplnost park zahrnuje dvě geomorfologicky odlišná území. V jihovýchodní části vápence a na severu převládá rula. Vápencové kopce jsou domovem řady chráněných druhů rostlin a živočichů. V parku jsou dvě přírodní rezervace a to PR Čepičná a PR Zbynické rybníky. Na východě je dominantou hrad Rabí. Z mnoha míst se otvírají nádherné výhledy jak do vnitrozemí tak i na nedalekou Šumavu. Tato krajina obstojí i před náročnějším návštěvníkem. Co dodat, tak šťastnou cestu.

Bohumír Bouška, Sušice

8.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Lyžaři se srazili na sjezdovce, jeden skončil v nemocnici

Ilustrační foto

V klatovském infocentru nově získáte Plzeňskou kartu

Naši prvňáci ze ZŠ Měčín, ZŠ Předslav a ZŠ Dešenice

Klatovsko - Ve středu 24. ledna najdete v Klatovském deníku prvňáky ze ZŠ Měčín, ZŠ Předslav a ZŠ Dešenice. Nezapomeňte si koupit noviny.

Smrtící silnice: Víc lidí zabijí řidiči osobáků než kamioňáci

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Deník zanalyzoval všechny smrtelné nehody, při nichž loni zemřelo 502 lidí. Nejčastější příčina? Řidiči jeli příliš rychle, nevěnovali se řízení či vjeli do protisměru.

Muži někdo ukradl auto, vrátil mu ho s vyměněnou rezervou

Horažďovice – Pořádný šok prožil majitel Škody Fabia z Horažďovic, když tankoval svůj vůz.

Moře trávy, tři zahradníci za mřížemi a Drahoš i Pavlásek na Slovácku: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 22. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>