Obdobnou akci na Šumavě organizace uskutečnila už před dvěma lety, tehdy se do záchrany tamních rašelinišť a mokřadů zapojilo šest desítek dobrovolníků z devíti zemí. Účastníci projektu v srpnu 2022 během týdne postavili jedenáct dřevěných hrázek na odvodňovacích kanálech v říční nivě Teplé Vltavy. Mezi další práce patřilo zasypávání kanálů a roznášení mulče na revitalizované nivní louky za účelem podpory návratu mokřadní vegetace a dočasného snížení výparu.
Po dvou letech se kemp opakuje, ovšem v západní části Šumavy. Letos se mimo jiné věnuje i přeshraniční spolupráci s Německem a je podpořen z programu Česko– německého fondu budoucnosti, který rozvojem společných česko-německých projektů přispívá k prohlubování vzájemného poznávání, přátelských vztahů a spolupráce.
Ředitelka Na mysli Viktorie Tenzerová informovala, že mladí dobrovolníci se během následujícího týdne aktivně zapojí do revitalizace lesních pramenišť a rašelinných smrčin v oblasti pod Lovčí skálou u Filipovy Huti a u Ptačího potoka, které byly v minulosti uměle meliorovány. Pod dohledem odborníků z NP Šumava budou pomáhat s terénními úpravami, vyvádět a modelovat nové potoky a roznášet materiál na stavbu dřevěných přehrádek. Všechny tyto činnosti napomůžou obnově přirozených biotopů, zadržování vody v krajině a podpoře malého vodního koloběhu.
Doprovodný program nabídne účastníkům kempu exkurze do cenných lokalit národního parku a řadu zajímavých přednášek zaměřených například na obnovu biodiverzity, adaptaci na klimatickou změnu či návrat vrcholových predátorů do české krajiny.
„Cílem tohoto mezinárodního dobrovolnického kempu je kromě inspirativní mezinárodní výměny především ukázat lidem z různých evropských zemí, jak můžeme být nápomocní při adaptaci na klimatickou změnu a obnově krajiny a na konkrétních příkladech jim předvést, jak se příroda umí zregenerovat i z velice těžkých zásahů, jakým je například plošné odvodňování. Ruku v ruce s tím pak mají možnost se do této obnovy sami aktivně zapojit,“ řekla Stáňa Tomková z organizace Na mysli. Dodala, že právě možnost přispět vlastní prací a také příležitost vidět, jaké výsledky přinesla práce předchozích dobrovolníků, jsou tím, co účastníci kempů oceňují.