Nejen za hořci


Zejména všechny milovníky rostlin zve Středisko environmentální výchovy (SEV) Kašperské Hory na botanickou vycházku do okolí Kašperských Hor. Cílem cesty nebudou jen místa, kde kvetou hořce, ale i další lokality, kam účastníky doprovodí Hana Kohoutová.


„Akce s názvem „Kvetoucí poklady podzimu“, která je součástí letních programů pro veřejnost, se uskuteční v pátek 16. září od 10 hodin. Návštěvníkům doporučujeme, aby si na tuto akci, která je zpoplatněna částkou 10 Kč, vzali pohodlnou obuv,“ uvedla Jana Zvettlerová z NPŠ.
V případě nepříznivého počasí se uskuteční náhradní program v budově střediska.


Uklidí Šumavu


Všichni, kteří chtějí Šumavu nejen navštívit, ale také tam přiložit ruku k dílu, by si měli o víkendu udělat čas na její návštěvu. Informační střediska (IS) ve Stožci a Kvildě zvou totiž dobrovolníky na již tradiční akci s názvem „Podzimní gruntování“, která je součástí mezinárodní kampaně, jež se věnuje ochraně životního prostředí.


„Kampaň Ukliďme svět vznikla v roce 1989 v Austrálii a jejím zakladatelem je australský jachtař Ian Kiernan, který dokázal za pomoci svých přátel vyčistit od odpadků pobřeží přístavu v Sydney. O rok později se do akce zapojila celá Austrálie a od roku 1993 se kampaně účastní také dobrovolníci v České republice,“ uvedla Zvettlerová a doplnila, že také Správa NP a CHKO Šumava nezůstane pozadu – připravila pro návštěvníky, kteří chtějí pomoci s úklidem přírody po letním náporu turistů a připravit ji tak na klidný zimní odpočinek, akci na tuto sobotu, tj. 17. září.


Všichni účastníci se sejdou v 8.30 hodin před již zmíněnými informačními středisky, kde každý obdrží mapky s trasami a pytle na odpadky.
„Trasy budou ušité na míru až na místě – záleží totiž na počtu a skladbě účastníků. Pro rodiny s dětmi volíme klidnější, kratší a nenáročnou trasu. Pro zdatnější osoby pak trasy delší a náročnější. Na mapách nebude jen vyznačena trasa, ale i sběrná místa, kam mohou dobrovolníci pytle s odpadem skládat,“ sdělila vedoucí IS Kvilda Dana Zývalová.


Předpokládaný konec akce je plánován na 12. hodinu.