Výprava strážovského dobrodruha Václava Fausta, která se minulý pátek vydala na cestu do Černobylu, kde v roce 1986 vybuchla jaderná elektrárna, je už 30 km od reaktoru. Deník o tom přímo z Ukrajiny informoval Václav Faust.

„Naše cesta začala u tzv. obřího vejce, které dává najevo, že tu začíná oblast Černobylu a jednou se tu zrodí nový život. Máme za sebou cestu přes mnoho vesnic včetně vylidněného městečka Zelený Mys,“ popsal v noci z neděle na pondělí začátek výpravy Faust. Spolu s ním tvoří expedici Bike Hazard 2010 dalších pět mužů a jak již Deník informoval, jedním z jejich cílů je objet zónu na kolech s plnou polní, spát pod širákem a vařit na ohni.

„Chceme na kolech navštívit co nejvíce vesnic po okraji zóny a dostat se do bažinaté oblasti za řeku Dněpr, prostě vidět maximum, co půjde z této přírodní lokality,“ řekl šéf expedice, kterého těší velká podpora tamních obyvatel. „Táboříme na břehu řeky Dněpr, to je opravdový gigant. Lidé i vojáci nám fandí, jsme opravdu první, kdo se sem vydal na kolech. Všude nás hostí. Jíme jídlo od místních lidí, horší je, že se do nás snaží lít pod tlakem i vodku. Ale jinak je to bomba výprava. Je tu hrozně hezká příroda a posloucháme příběhy lidí, jak to tu dříve chodilo,“ přidává další zážitky Faust, který by měl v úterý s kolegy dorazit do města Pripjať a k havarovanému čtvrtému bloku.

O další cestě dobrodruhů z Klatovska vás budeme informovat v jednom z dalších vydání Deníku.