Tak to mají za sebou. OFFROADDRACI, posádka z Klatovska ve složení Josef Dryje, Václav Faust a Miroslav Brůžek úspěšně zvládla s terénní toyotou nástrahy Interconntinental Rally 2011, což je dobrodružný orientační závod přes dva kontinenty o délce 5000 km.

„Byla to naše první dálková rallye. Propocení, špinaví, zarostlí, ale šťastní, že jsme dorazili do senegalského Dakaru. Když si vzpomenu, jak jsme se prodírali marockými horami a kaňony, západní Saharou, mauretánskými písky až do senegalské buše, máme dobrý pocit, že jsme to zvládli. Pro mě a určitě i pro ostatní to byla velká cestovatelská zkušenost, kde člověk málo jí, pije, málo spí, prach má úplně všude a přesto je šťastný, že tady je, že se mohl účastnit. Na nás teď čeká sedm dní cesty zpět domů, takže jedno dobrodružství končí a druhé začíná,“ napsal Deníku v SMS zprávě Faust.

Z textových zpráv tohoto vyhlášeného dobrodruha vyplývá, že tři muži z Klatovska měli na rally, kde jen těsně zůstali pod stupni vítězů, i další zajímavé zážitky. „Už šest hodin stojíme na celnici, jestli se to tak dá nazvat. Tady se platí snad úplně za vše. Černošské děti nás vzaly útokem, škemrají i o dopití našich načatých limonád. Aspoň že tady není problém s focením jako na mauretánské straně. Tam mě hodinu dusil voják za focení. Moc do zpěvu mi nebylo, když mě dvoumetrový černošský pořízek odváděl pryč. Navzdory „pakárně“, kterou nám tady dělají, je nálada dobrá. Počasí nádherné. Hraji fotbal s plastovou lahví mezi auty v prachu proti dětskému výběru Senegalu,“ napsal Faust Deníku k jedné z posledních etap.

Zároveň se vyznal, že je rád, že praotec Čech zakotvil na Řípu a nikoli na Sahaře. „Tady je jen horko, prach, písek, slaná voda a minové pole,“ uvedl Faust, který se spolu s kamarády musel potýkat s minovými poli nedaleko trati i s vojáky. „Mauretánie je země, na kterou bych si hned tak nezvykl. Chvílemi nahání i strach. Jiný kraj jiný mrav. Na každý výjezd i příjezd musíme černošským vojákům vyplňovat jakýsi fis. Polovina jich neumí ani číst, ale samopal na zádech mají,“ psal Faust.

Podrobnosti a největší perličky z dobrodružného závodu, který byl zaměřen na humanitární pomoc africkému školství a zdravotnictví, přineseme v Deníku po návratu tří závodníků z Klatovska.