Houbaři tam totiž nyní zažívají úplné žně. „Hub, zejména hřibovitých, je hojnost. Vrcholí první vlna hub,“ řekl Deníku klatovský mykolog Svatopluk Ján.
Plné koše potvrzují Deníku houbaři z různých částí regionu. „V pondělí se mi podařil druhý větší úlovek deseti kilogramů hub - hřibů, kolodějů, křemenáčů, suchohřibů, klouzků, masáků a lišek v okolí Sušice,“ pochvaloval si úlovek sušický houbař František Keliš a doplnil: „Nebudu tvrdit, že jsem je našel za hodinu, ale celý úlovek jsem si vychutnával asi tři hodinky.“ Další tři hodiny houby zpracovával. Z části bude houbová omáčka, z masáků držková polévka, z lišek smaženice, z větších hřibů řízky a ostatní zmrazuje na pozdější dobu. „Po rozmrazení jsou jako čerstvé a v zimních měsících to bude pochoutka,“ uvedl Keliš.

Podle mykologů je v tomto období v lesích možné najít celou řadu hub, nejen žádané hřiby smrkové. „Najít se dá i dnes vcelku oblíbená muchomůrka růžovka, zvaná masák. Ve vyšších polohách roste liška obecná, středně hojně se letos vyskytuje suchohřib hnědý zvaný podubák, křemenáče či klouzek sličný, rostoucí pod modřínem. Oproti červnu se utlumil růst tzv. modráků,“ uvedl Ján.

Mykolog ale zároveň upozornil, že už se objevily i houby životu nebezpečné. „Už jsem viděl i muchomůrku tygrovanou a v nižších polohách muchomůrku zelenou, obě jsou smrtelně jedovaté,“ varoval.

V této sezoně jsou naštěstí zatím houbaři opatrní. „Letos jsme nebyli voláni ani k jednomu případu otravy houbami,“ uvedla krajská mluvčí zdravotnické záchranné služby Lenka Ptáčková.

Pokud si houbař z Klatovska není svým nálezem jistý a chtěl by ho raději prokonzultovat s odborníky, musí se vydat až do mykologické poradny v Plzni, která funguje při pedagogické fakultě a kterou najde na tamním Chodském náměstí. „Od září by ale měla být poradna otevřena i v Klatovech, vše je na dobré cestě,“ přislíbil Ján.