„Tato stáj vznikla rekonstrukcí bývalého, již nevyhovujícího kravína, kde se produkovalo mléko. Dnes tam budeme připravovat krávy a jalovice na otelení, budou se zde připouštět a telit. Zároveň zde budeme mít odchovnu telat, pro která budeme mít venkovní individuální boudy," popisuje zrekonstruovanou budovu bývalého kravína předseda rolnického družstva Josef Balín.
Malechovská stáj dnes splňuje všechny moderní technologie odpovídající přísným normám a směrnicím Evropské unie.
S kravínem bylo rekonstruováno i hnojiště a jímka. „Hnojiště a jímka na močůvku a hnojůvku má půlroční kapacitu uskladnění. Přesně tolik, kolik nám směrnice EU nařizují," vysvětluje Balín.
Celkové náklady na rekonstrukci dosáhly devíti milionů korun. Družstvo ale má přislíbenu dotaci z Programu rozvoje venkova ve výši 3,6 milionu korun. „Bez této dotace bychom si stavbu nemohli vůbec dovolit. Na zbytek jsme si museli vzít úvěr u banky. I když jsme se zadlužili, věříme, že budeme mít na splácení. Ceny mléka nejsou příznivé, ale zkušenosti z odchovny prasat mi říkají, že se situace určitě otočí," dodal předseda.
„Je to moc hezká stáj, čistá, moderní. Přála bych si, aby podniku záměr vyšel, aby stáj sloužila a osvědčila se a hlavně, aby měli dostatek lidí, kteří by měli chuť v zemědělství pracovat. Těm mladým se moc nechce," říká jedna z bývalých pracovnic v malechovském kravíně Jaroslava Maršálková.
„Já jsem v zemědělství pracovala třicet let. Když vzpomenu na ty doby, vůbec se to s dneškem nedá srovnat. Tehdy jsme měli strojní jen dojení a škrabák na hnůj. Všechno ostatní byla tvrdá ruční práce. V dnešním kravíně bych snad neuměla ani pracovat. Všechno je jiné, moderní, pro nás starší už to prostě není," řekla další z účastnic slavnostního otevření stáje Jana Belfínová z Malechova.