Děti ze základních škol na Klatovsku ukázaly svoji zručnost a znalost pravidel. Na Erbenově náměstí v Klatovech se konalo okresní kolo dopravní soutěže cyklistů.

„Tohoto kola se zúčastnili žáci třinácti škol, celkem 76 žáků, kteří zvítězili na jednotlivých školách a postoupili do tohoto kola. Myslím si, že tento počet je nízký na to, kolik škol na Klatovsku je. Musím přiznat, že tato účast je jedna z nejslabších v rámci Plzeňského kraje. Hlavním cílem je podněcovat zájem dětí o dopravní výchovu, aby věděly, jak se správně chovat v silničním provozu, aby se u nás zlepšily podmínky mezi řidiči, chodci i cyklisty,“ vysvětlil koordinátor soutěže pro Plzeňský kraj Václav Ircing.

Soutěží se ve dvou kategoriích ve čtyřech disciplínách. „V první kategorii jsou žáci od 10 do 12 let a ve druhé od 13 do 16 let. Vítězové tohoto kola postupují do krajského kola, které se koná 30. a 31. května v Plzni. Připraveny jsou čtyři stanoviště, testy pravidel silničního provozu, jízda podle pravidel, jízda zručnosti, kde si žáci vyzkoušejí, jak dokáží technicky ovládat jízdní kolo, a jako poslední nesmí chybět poskytnutí první pomoci, protože je potřeba, aby ji lidé uměli. Jak chování v silničním provozu děti zvládají, hodnotili zástupci Policie ČR i městské policie Klatovy,“ doplnil Ircing.

Děti se první pomoc naučily dobře. „Musejí zde ošetřit tržnou ránu na bradě, tržnou ránu na předloktí, na zápěstí, zlomeninu palce a bezvědomí. Řekla bych, že jim to zatím docela jde, sem tam udělaly malé chybičky, ale snažily se. Jde hlavně o ten začátek, aby se rozhodly, co udělat, než přijede sanitka. Zatím ale máme za sebou málo družstev, tak uvidíme dál. Na to, že jsou to malé děti, tak jsem spokojená,“ řekla Hana Nejdlová, která dohlížela na stanovišti první pomoci pro první kategorii.

Učitelé děti před soutěží připravují, a pak jsou jim oporou. „Procházíme pravidla, děti absolvují několik testů v rámci vyučovacích předmětů na druhém stupni a na prvním stupni při dopravní výchově. Děti jsou šikovné, ale nejvíce jim asi dala zabrat jízda zručnosti, ta byla hodně náročná. Mají chuť a neztrácí humor, to je hlavní,“ řekla s úsměvem učitelka z Masarykovy ZŠ Klatovy Jana Karhanová.

„Ve škole máme kroužek dopravní výchovy, před soutěží se s dětmi několikrát sejdeme a projdeme si znovu pravidla, uděláme nějaké testy. Nejvíce si asi věří v těch testech, protože ty se nechají naučit, jízda zručnosti je spíše o štěstí. Ale i tu v podstatě děti zvládly, kluci lépe než holky, protože ty jsou trémistky,“ uvedla učitelka ZŠ v Janovicích nad Úhlavou Ivana Burešová.

Děti měly největší obavy z jízdy zručnosti a naopak se těšily na testy. „Nejtěžší byla jízda zručnosti, protože jsem měl nevýhodu v tom, že jsem šel úplně první, tak jsem neměl možnost nic okoukat. Nemohl jsem se podívat, jak se co projíždí a také tam hrála roli nervozita. Nejvíce se těšíme na testy první pomoci,“ sdělil Josef Kubát z 8. B Masarykovy ZŠ Klatovy.

„Nejhorší byl asi slalom mezi kužely při jízdě zručnosti, které jsem se nejvíce bála. Hodně jsme si věřili v testech, které dopadly dobře,“ sdělila Lucie Marešová ze ZŠ z Vrhavče.

Po zdolání všech úkolů do krajského kola postupuje družstvo ZŠ Měčín za první kategorii a za kategorii starších dětí ZŠ Janovice nad Úhlavou, která vyhrála i minulý rok.