Představte si, že se finále letošního domácího fotbalového poháru bude hrát na hřišti v Klatovech. A utká se v něm Plzeň s pražskou Spartou. To by byl zážitek pro milovníky fotbalu z regionu, že? A právě podobná lahůdka se na příští rok chystá pro zemědělce z Klatovska. Ve městě pod Černou věží se totiž bude konat mistrovství republiky v orbě.

Zatím poslední mistrovství republiky v orbě, které každoročně pořádá Společnost pro orbu České republiky, se nedávno konalo v Kroměříži. A právě tam bylo vyhlášeno definitivní rozhodnutí o konání akce na Klatovsku v roce příštím.

„Jednotlivé ročníky jsou pokaždé na jiném místě, akce se koná střídavě na Moravě a v Čechách. Možnost, že by se v dalších 20 až 30 letech akce vrátila do Klatov, není pravděpodobná už vzhledem k tomu, že se nám povedlo akci pro Plzeňský kraj a pro Klatovy vybojovat v konkurenci čtyř žadatelů,“ neskrývá radost ředitel spolupořádající Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech Vladislav Smolík.

V současné době je dolaďována jedna důležitá otázka, a to výběr vhodného pozemku. „Ovšem i ta bude zodpovězena co nejdříve, agrotechnické lhůty se prostě nedají usmlouvat, a pro orbu je třeba připravit velké, rovné pole se strništěm. Vždyť nejde o nějakou komorní akci, ale o velký podnik, na loňském i letošním ročníku se sešlo na šest tisíc diváků,“ řekl Deníku člen Společnosti pro orbu ČR Josef Našinec a dodal: „Měl jsem možnost se zúčastnit letošního mistrovství v Kroměříži jako rozhodčí orby koňmi. V sekci orby traktorem se utkalo čtrnáct oráčů s pluhem klasickým, sedm oráčů s pluhem otočným, pět oráčů kategorie junior a v sekci orby koňmi třináct párů koní se svými kočími.“

Doplnil, že novinkou letošního ročníku byla orba stroji „samo-domo“. Tato kategorie bude vyhlášena i pro klatovskou akci, proto kdo v ní bude chtít ukázat svůj um, už může trénovat.