Podchod pod kolejemi, nová nástupiště i rekonstrukce kolejiště čekají železniční stanici Horažďovice – předměstí. Součástí zakázky za téměř 547 milionů korun je i modernizace zabezpečovacího zařízení a informačního zařízení pro cestující včetně staničního rozhlasu. Vyplývá to z informací uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek. Zakázku Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC), která je investorem oprav, získala stavební společnost Berger Bohemia.

„Stavební práce byly zahájeny v prosinci a dokončení je plánováno v říjnu letošního roku," informoval mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský. Další tři měsíce by pak měly trvat návazné a administrativní práce, stavba by ale měla být již hotova.

Stanice Horažďovice – předměstí je důležitým železničním uzlem, ve kterém se stýká hlavní trať Plzeň – České Budějovice s regionální tratí od Domažlic, Klatov a Sušice. „Nádraží je dost frekventované. Jezdí přes něj téměř všichni studenti, lidé do práce do Strakonic i směrem na Nepomuk, každý den ráno i odpoledne pak jezdí spousta školáků. Takže z našeho pohledu to samozřejmě vítáme, jakákoliv modernizace může být jen ku prospěchu," řekl Deníku horažďovický starosta Michael Forman.

Modernizaci vítají i cestující. „Jezdím tudy už přes čtyřicet let, hlavně na „čundry" do jižních Čech. Přínosem budou podchody, často jsem viděl, jak desítky lidí přebíhají k nástupu jen pár desítek metrů před dalším přijíždějícím vlakem," konstatoval Jaroslav Majer z Klatov.
Po rekonstrukci budou moci stanicí vlaky projíždět 120kilometrovou rychlostí. Vznikne i nová budova pro technologie potřebné k provozu na trati.

ČTK, David Kojan