Obyvatelé Klatovska půjdou již za více než dva měsíce opět k volbám. Tentokrát do Evropského parlamentu. Ty se uskuteční ve dnech 23. a 24. května. V těchto volbách však nebude kandidovat žádná osobnost z Klatovska.

„Nedivím se, podle mne nemáme v regionu v současných politických stranách žádného kandidáta, který by nás mohl ve světě dostatečně reprezentovat," myslí si obyvatel Klatov Jiří Dolejš.

Kdo kandiduje

Občanská demokratická strana posílá za Plzeňský kraj na šestém místě kandidátky do Evropského parlamentu předsedkyni Okresní hospodářské komory Plzeň-sever Radku Krylovou.

„Šesté místo je poměrně slušné. Myslím, že by tato kandidátka mohla uspět," sdělil Deníku dosluhující předseda oblastního sdružení ODS Klatovy Jiří Šnebergr.

Komunisté z Klatovska zase plně podpořili Jiřího Maštálku a Jiřího Valentu z Plzně a ČSSD má za svého kandidáta Petra Osvalda, náměstka ministra, taktéž z Plzně.

„Nenavrhli jsme z našeho regionu žádného člověka. Takový kandidát pro volby do Evropského parlamentu musí splňovat přísné předpoklady. Petr Osvald je dle našeho názoru kvalitní kandidát a má naši podporu. Pro jeho úspěch uděláme ve volební kampani maximum," uvedl místopředseda okresního výkonného výboru ČSSD Klatovy Igor Jakubčík.

Do světa neposlaly svého člověka z Pošumaví ani TOP 09, KDU-ČSL či ANO 2011.

TOP 09 navrhla za Plzeňský kraj bývalého krajského šéfa ODS Jiřího Pospíšila, který po vyhroceném kongresu ODS neunesl porážku a z ODS přešel k TOP 09. Politické hnutí ANO vyslalo do voleb podle krajského předsedy Jana Volného podnikatelku Irenu Langrovou z Blovic. „Ta je zároveň předsedkyní naší organizace v Blovicích," uvedl.

Účast voličů na Klatovsku zřejmě nebude vysoká. „Určitě k volbám do Evropského parlamentu nepůjdu. Kandidáty z kraje neznám. Když chodím volit, volím lidi, které znám a kterým mohu důvěřovat. Myslím, že tentokrát volby vynechám," uvedla Marta Strnadová z Klatov.

Šance na úspěch

Zda mají kandidáti z Plzeňského kraje šanci uspět a zasednout v Evropském parlamentu, si žádná ze špiček politických stran na Klatovsku netroufá odhadnout. V úspěch věří především komunisté.

V Evropském parlamentu zatím nezasedl žádný zástupce Klatovska, i když velké šance na zvolení měl před časem sociální demokrat Milan Ekert. Ten byl tehdy na třetím místě kandidátní listiny. Do Evropského parlamentu se však dostali jen první dva. Milan Ekert dnes pracuje na Ministerstvu zahraničních věcí ČR.