„Byli jsme naprosto spokojeni. Od 1. června dosud přišlo zhruba tři a půl tisíce návštěvníků, což považujeme za úspěšné,“ říká ředitelka muzea Hana Smetanová.

Muzeum letos lákalo hned na několik výstav a interaktivní dílnu.

„Letos v červnu zahájila činnost interaktivní rukodělná dílna s názvem Návrat k tradicím, kde si mohou návštěvníci po celý rok vyzkoušet stará řemesla z Pošumaví. O tuto dílnu byl až překvapivý zájem, což nás samozřejmě moc těší. Úspěšná byla i výstava Kavkaz – království slunce a ledu, což byl fotodokument z července 2007, který zachycuje krásu středního Kavkazu, jeho majestátnost, divokost, ale ukazuje i místní problémy. Lidé chodili i na výstavu Loutky a loutkáři k 85 letům historie loutkářství na Horažďovicku. Výstava nechá nahlédnout do historie loutkového divadla v Horažďovicích, připomene zásluhy pana Jana Duchoně a dalších místních loutkářů. Poslední výstavou letošní sezóny byla ta pod názvem Svět pod hladinou. Šlo o instalace barevných fotografií z potápění pod hladiny slaných i sladkých vod naší planety. Na fotografiích se autoři pokusili představit divákům rozmanitost světa, který má pro lidstvo stále mnohá tajemství. Fotografie jsou doprovázeny texty, které pomohou divákům rozšířit si obzory a odnést si tak něco víc než příjemný vizuální zážitek. Výstavu pořádá Potápečský klub Horažďovice a jeho hosté,“ informovala Smetanová.

„Překvapilo nás, že nejezdily zájezdy, ale že přicházeli individuální turisté. Přijížděli k nám do Horaždovic z velkých dálek. Méně než obvykle bylo letos zahraničních návštěvníků. S nimi jsme měli problémy hlavně v naší dílně. Je opravdu těžké vysvětlit například ve francouštině, co to je například dědek, krample a nebo předení,“ dodává ředitelka.

Muzeum sice za několik dnů zavře své brány, dílnu řemesel ale mohou případní zájemci navštívit celororčně po telefonické domluvě. „Na všechny se těšíme i v zimě,“ dodala Smetanová.