„Tuto akci pořádáme od roku 2003. Původně to bylo jen v zámeckém areálu, ale počet kvalitních řemeslníků se zvyšuje, a tak se část dílen přesunula i do skanzenu. Letos tu máme 72 řemeslných dílen a dalších 22 dílen, jako jsou skláři, kteří nemohou vyrábět na místě, se prezentuje svými výrobky. Jsou tu především řemeslníci z Plzeňského kraje, ale jsou tu i nositelé tradice, kteří tento titul dostali z rukou ministra kultury. Nejdál to měl pan Sucháček, který přijel ze Vsetínska,“ řekl Deníku chanovický starosta Petr Klásek, který jarmark slavnostně povolil v jazyce našich předků.
Mezi ty, jejichž práci lidé hodně obdivovali, patřila i Daniela Linhartová, která předváděla předení. „Naučila jsem se to od mámy, která má firmu a dováží kolovrátky z Nového Zélandu. Předu už od třinácti,“ uvedla 17letá dívka, která se už dokázala zapsat do českého vydání Guinessovy knihy rekordů. „V Pelhřimově jsme měli akci „ze zad na záda“, kdy nám ostříhali ovci a my jsme z toho pletli svetr. Dokázali jsme to za necelých devět hodin od ostříhání,“ uvedla Daniela. Její stejnojmenná matka doplnila, že upříst zhruba deset dekagramů ovčí vlny trvá minimálně hodinu.
Děti na Dnu řemesel potěšila vystoupení šermířské skupiny Korbel či divadelníků z Tyjátru Horažďovice, nejvíce jim ale udělalo radost, když si něco dokázaly samy vyrobit. Svým výtvorem se tak mohla pochlubit například Kristýnka Urbánková z Krásna, která si na hrnčířském kruhu udělala mističku. „Dám ji mamce,“ svěřila se 8letá dívenka.