Když ji rychle nenajdou, může zemřít. Řeč je o osmileté Perle Mlčochové z Malče nedaleko Strašína, která nutně potřebuje lékařskou péči a po které proto už od soboty intenzivně pátrají policisté z Klatovska. Dívka ale i s rodiči a sourozenci opustila šumavskou chatrč, kde všichni společně bydlí, a s největší pravděpodobností se s nimi vydala na jih za teplem. Nikdo neví, kde jsou. A čas utíká.

Stále ji nenašli

„Dle vyjádření ošetřujícího lékaře je dívka v ohrožení života,“ uvedla po vyhlášení pátrání bez bližších podrobností Dana Ladmanová z klatovské policie. Jak již Deník informoval, podle našich informací se na policii obrátila dívčina lékařka, neboť aktuální výsledky krevních testů ukázaly, že je u ní nezbytné okamžitě zahájit léčbu. Rodiče to ale pravděpodobně netuší a odcestovali z místa, kde se zdržují od jara do podzimu, neznámo kam. Protože situace je vážná, pátrají po dívce policisté v rámci systému „dítě v ohrožení“ a s žádostí o pomoc se obrátili i na další evropské státy, zejména Španělsko, kam rodina zřejmě zamířila. Pomoci se snaží i občané, ale žádná jejich informace dosud nevedla k cíli. „Pohřešovanou Perlu ani její rodiče jsme zatím nevypátrali,“ potvrdila Ladmanová.

Obydlí z prken

Deník se ve středu vydal do vesničky Maleč na rozhraní klatovského a strakonického okresu, kde na louce v lesích v obydlí, jehož základem jsou dvě maringotky, jedenáctičlenná rodina žije. Mlčochovy tu všichni znají, ale většina obyvatel Malče i blízkého okolí je v lásce právě nemá. „Jsou hodně divní, s námi se nijak nestýkají,“ shodlo se hned několik místních. Některým z nich vadí to, že ač jsou Mlčochovi oba vysokoškolsky vzdělaní, nepracují a snaží se žít z přírody. Někteří kritizovali i jejich obydlí, k němuž redaktora Deníku jeden z místních zavedl a které skutečně připomíná velkou chatrč sbitou z kůlů a prken. Vše bylo opuštěné, vrátka zadrátovaná a na zahradě se povalovalo několik hraček a dvě vany, ve kterých se Mlčochovi zřejmě koupají.

„Žijí si svým životem, dlouhé roky byli dokonce bez elektřiny. Neposílají ani děti do školy, paní je učitelka a učí je doma. Mlčochovi učí potomky takovému alternativnímu způsobu života, takže když chtěli např. sušit seno, tak poslali děti do lesa, aby si tam vyrobily hrábě,“ řekl Deníku známý Mlčochových.

„Sbírají houby a borůvky, chovali kozy. Jejich kluci si chodili přivydělávat tím, že hráli po hospodách na kytary. Jinak mezi lidmi nejsou příliš vidět, jen jednou za rok se všichni společně vydají na pouť, jsou silně věřící,” dodal.

Anička tam nebyla

Asi nejblíže k Mlčochovým má Josef Hejpetr z Malče, ke kterému chodí jejich pošta. V zimě, kdy se rodina pravidelně vydává na jih za teplem, se jí Hejpetr stará např. o rostliny či slepice, které k němu přivezou. Ani on si ale není jistý tím, kolik mají dětí. „To tu jistě nikdo neví, ale já myslím, že jich mají devět. Všechny však neznám. Nejstarší Doře, která vystudovala vysokou školu, je už asi 24 let, nejmladší Rose jsou teprve dva. Já se snažím dětem přilepšit, občas jim dám nějaké bonbony či starší oblečení,“ řekl Deníku Hejpetr, kterého mrzí, že v některých médiích jsou rodiče vykresleni špatně.

„Ve zprávách o nich mluvili, jako by ji unesli. Oni se ale o děti starají dobře. Odjeli a nejspíš neví, že je malá nemocná,“ řekl Deníku Hejpetr, který lituje toho, že nemá na Mlčochovy žádný telefon, aby je mohl kontaktovat. „Vždycky musím počkat, až přijedou na jaře,“ vysvětlil Hejpetr. Připustil také, že to není poprvé, co se o rodině Mlčochových hodně mluví. Už před několika lety se prý o ně zajímala policie v souvislosti s týranými chlapci v kauze Kuřim. „Tenkrát se povídalo, že se u nich může skrývat Anna, která s těmi kluky žila a pak utekla z Klokánku. Nic takového se ale neprokázalo,“ vzpomíná. Ani nemohlo, Anička byla ve skutečnosti Barbora Škrlová, která byla zadržena na severu Evropy.