Žije? Nebo ji zákeřná choroba přemohla? To jsou zásadní otázky v případě osmileté Perly Mlčochové (na snímku), kterou už sedm měsíců neúspěšně hledají policisté v různých státech Evropy. Po dívce z vesničky Maleč na rozhraní klatovského a strakonického okresu bylo vyhlášeno pátrání vloni v polovině října poté, co lékařka z rozboru její krve zjistila, že dítě trpí velmi vážnou nemocí a je u ní nezbytné začít léčbu. Početná rodina Mlčochových ale už předtím opustila svoji chatrč v šumavských lesích a odjela jako každý rok za teplem na jih. I když jindy bývali Mlčochovi touto dobou už dávno zpět, letos se domů ještě nevrátili. Kde jsou, nikdo netuší.

Policie ji nenašla

„Perla Mlčochová je stále vedena jako dítě v ohrožení, neboť na vyjádření ošetřujícího lékaře se od loňského října nic nezměnilo. O spolupráci při pátrání jsme v rámci Interpolu požádali i ostatní policisty z Evropy. Pátralo se především ve Španělsku, kam měla rodina na zimní období odcestovat, ale pátrání bylo bezvýsledné," potvrdila Dana Ladmanová z klatovské policie, že po Mlčochových se slehla zem.

Z toho, že obydlí Mlčochových je prázdné i ve druhé polovině května, když se jindy z teplých krajů vraceli už koncem dubna, jsou překvapeni i místní. „Myslím si, že jeden z důvodů může být to, že se dozvěděli, že jsou hledaní, a proto se jim domů nechce," tipl si jeden ze známých Mlčochových.

Zvláštní rodina

Mlčochovi jsou podle místních velmi zvláštní rodina. Ač jsou oba rodiče vysokoškolsky vzdělaní, nepracují a snaží se žít z přírody a sociálních dávek. Trnem v oku je mnohým i jejich obydlí na louce v lesích, jehož základem jsou dvě maringotky a které připomíná velkou chatrč sbitou z kůlů a prken. „Jsou hodně divní, s námi se nijak nestýkají," shodlo se při návštěvě Deníku na Strašínsku hned několik místních. Ti netušili, kolik mají Mlčochovi dětí, pravděpodobně ale prý devět. „Žijí si svým životem, dlouhé roky byli dokonce bez elektřiny. Neposílají ani děti do školy, paní je učitelka a učí je doma. Mlčochovi učí potomky takovému alternativnímu způsobu života. Celá rodina je také silně věřící," řekl Deníku známý Mlčochových.