V slzách a v krvi skončily pro některé dětí z regionu letošní prázdniny. Žádný chlapec ani dívka naštěstí nezahynuli, ale několik dětí si ponese následky letních úrazů po celý život. Jedno malé dítě po skoku do vody dokonce ochrnulo.

Letěly vrtulníky

„Během července a srpna jsme na Klatovsku vyjížděli ke třinácti vážným úrazům dětí ve věku od dvou do osmi let. Mezi nejtěžší zranění patřil úraz páteře po skoku do vody, po němž dítě ochrnulo, na Švihovsku musel letět vrtulník pro dítě, které se střelilo do břicha, a to zřejmě jateční pistolí,“ řekla Deníku krajská mluvčí zdravotnické záchranné služby Lenka Ptáčková.

Mezi další vážná zranění patřily především opařeniny a popáleniny. Batolata i o trochu větší děti si je způsobily většinou tím, že na sebe převrhly horké jídlo či pití.

Lékaři v okrese však museli ošetřit celou řadu dalších zraněných dětí. „V létě je tradičně počet úrazů vyšší. Nejčastěji jde o zlámané ruce či nohy, rozbité hlavy a rozřezané nohy,“ uvedl Ivo Hrdina z chirurgické a úrazové ambulance Klatovské nemocnice. Zde během prázdnin denně ošetřovali několik desítek dětí. „Samozřejmě ale nešlo jen o úrazy,“ upozornil lékař.

Syn přestal vidět

Smutnou zkušenost s prázdninovou hrou, která mohla skončit tragicky, má i maminka dvou kluků z Plánicka. „Synové, jimž bylo 11 a 14 let, si hráli na rytíře a stříleli po sobě z dřevěných praků složené papírky. Kryli se přitom bedničkami. Starší ale uklouzl a mladší ho trefil přímo do panenky. Oko se mu zalilo krví a přestal vidět,“ vzpomíná na dva roky staré hrůzné okamžiky mladá žena, jejíž syn strávil téměř měsíc v plzeňské nemocnici. „Bylo to hrozné, protože reálně hrozilo, že už nikdy neuvidí. Naštěstí dnes už je v pořádku, ale je to pro nás velké poučení. Takových dětí, které utrpěly úraz vlastně z blbosti, byla v nemocnici celá řada.“

Pozor, začne škola

V nejbližších dnech by měli být rodiče malých dětí obzvláště opatrní. Jejich potomci si budou chtít užít konce prázdnin, rizikový je ale i počátek školního roku. Děti jsou ještě roztěkané, a tak hrozí, že by ke čtyřem školákům, které letos na silnicích v okrese Klatovy srazila auta, mohli přibýt další. „Od prvního září proto bude v celém okrese po několik dnů u vytipovaných škol, kde jsou přechody, a dalších rizikových míst, zvýšený výkon služby. Státní i městští policisté zde budou hlídkovat před zahájením vyučování i po jeho skončení,“ slíbila Dana Ladmanová z klatovské policie.

Zároveň upozornila, že rodiče by měli dbát na to, aby naučili své děti bezpečnému chování v dopravním prostředí. „V tomto případě by rodiče neměli spoléhat na školy či jiná vzdělávací zařízení,“ apelovala policistka.