To jsou jen některé z mnoha novinek, na něž se můžou lidé z Plzně a okolí těšit v nadcházející turistické sezoně.

„Od 1. dubna můžou návštěvníci vidět nové modely, například osmimetrového ankylosaura, stádo stegosaurů a nového plivajícího dinosaura. Navíc se změní okolí expozic. Tam, kde to patří, přibudou jezírka,“ popisuje novinky Monika Čorňáková z Dinoparku v Plzni.

Novinku chystá i Techmania, úspěšnou putovní výstavu Top Secret vystřídá další. Její téma je ale zatím tajné. „Otevřít by se měla o prázdninách,“ prozradil jen mluvčí Techmanie Tomáš Moravec.

V červenci se také do Velkého divadla vrací prohlídky, loni se divadlo veřejnosti neotevřelo kvůli rekonstrukci fasády. „Opět bude možné nahlédnout i do míst, která nejsou běžně přístupná. Na jevišti budou instalované kulisy z Čachtické paní,“ zve Jáchym Klimko z Divadla J. K. Tyla. Prohlídky s výkladem se budou konat každý den od 11. do 31. července.

Pravidelná apriliáda bude letos vícedenní, začne už 29. března s jarními trhy. „1. duben neboli den naruby bude probíhat netradičně v tradičních soutěžích,“ uvedl pořadatel Zdeněk Zajíček. Podle něj nebudou chybět soutěže plzeňský visatec, plzeňský tahoun nebo běh na plzeňskou věž. „Jako první závodník na věž poběží náměstkyně pro kulturu Eva Herinková,“ doplňuje Zajíček.

Podle mluvčího plzeňské zoo Martina Vobruby se novinky připravují i zde. „Průběžně pracujeme na unikátní expozici Život v podzemí, která představí zvířata žijící bez světla, tedy v jeskyních, půdě a podobně,“ vysvětluje Vobruba. První návštěvníci je spatří ve druhé polovině letošního roku. Už příští týden se také v zoo otevřou nové expozice se studenokrevnými živočichy.