„Bohužel stále přibývá pacientů s vážnými poruchami ledvin, které když přestanou fungovat, neodvádí se z krve do moči a dále pak z těla ven nadbytečné a v podstatě toxické látky. Tito pacienti jsou pak závislí na dialýze, která se ale zatím v Čechách poskytuje převážně přístrojově a pacienti na ni musí jezdit třikrát týdně zpravidla do nemocnice, kde tráví včetně cesty šest až sedm hodin,“ popsal primář interního oddělení Klatovské nemocnice Jan Vachek s tím, že přístrojová hemodialýza „očišťuje“ přímo krev. Peritoneální dialýza funguje jinak. Pacient ji po zaškolení provádí doma sám – v čase, který mu vyhovuje. Dojíždí zpravidla jen jednou měsíčně na kontroly. Jinak může být doma, chodit do práce, klidně i cestovat.

Nový informační systém v jezuitské koleji v Klatovech.
V jezuitské koleji v Klatovech už nezabloudíte, pomohou šipky a barvy

A nemusí s sebou vozit žádný přístroj, u něhož by seděl několik hodin. Jeho hlavním vybavením jsou vaky se speciálním roztokem. „Pacient má do těla zavedený katetr, tím si do dutiny břišní bezbolestně napustí tekutinu z vaku, která pak do sebe během několika hodin nasaje všechny nadbytečné látky a tělo tím vyčistí,“ vysvětlila lékařka dialyzačního pracoviště Kateřina Oulehle a pokračovala: „Po několika hodinách se tekutina vypustí a do těla se opět vpraví nová “čistá“, která pak očisťuje organismus opět další časový úsek. Výměna roztoku se provádí většinou čtyřikrát denně, přičemž ale pacienta zásadně neomezuje, trvá jen zhruba 20 minut. Mezitím se lidé mohou věnovat libovolné činnosti včetně jakékoli fyzicky nenáročné práce, procházkám, spaní. Dva litry tekutiny v břiše člověka nijak výrazně neomezují.“

Hlavní přínos je přirozenější proces očišťovaní, který probíhá nepřetržitě celý den, tedy jako u zdravých ledvin. V těle na rozdíl od hemodialýzy nedochází k prudkým výkyvům složení krve a k velkým výkyvům objemu tekutin. Břišní dialýza přirozenějším způsobem nahrazuje funkci ledvin a pacient má méně přísná dietní omezení, včetně méně striktního omezení tekutin.

Autorky sbírky Jana Smolová Marcinková (vlevo) a Jaroslava Papežová.
Klatovská básnířka a výtvarnice vydaly společnou sbírku Ubývání

Peritoneální dialýza je ve světě stále žádanější metodou, v Čechách ji ale zatím využívá zhruba jen 300 pacientů z téměř šesti tisíc dialyzovaných. Klatovská nemocnice letos nabídla tuto péči třem lidem a mezi pacienty hledá další vhodné. „Je vyžadována zručnost a větší soběstačnost. Při výběru se zohledňuje, u kterých lidí tato metoda napomůže nejvíce udržet kvalitu života, jakou měli před zhoršením zdravotního stavu ledvin. Není úplně možné začít tuto léčbu u pacienta, který je dlouhodobým uživatelem hemodialýzy,“ uvedl Vachek.

Výhodou u břišní dialýzy je i to, že kapacity této péče jsou prakticky neomezené, zatímco přístrojová dialýza je omezena časem a počtem lůžek.

I peritoneální dialýzu hradí systém zdravotního pojištění, a to včetně zaškolení a pravidelného závozu vaků s roztokem a veškerého zdravotnického materiálu až domů.