Místo pro netradiční jazyk je víc než symbolické. Před rokem totiž byla v tomto šumavském městečku otevřena židovská synagoga. Navíc žáci z tamní školy několik měsíců putovali ve stopách minulosti obce zejména z období holocaustu a výsledkem jejich činnosti je dokumentární snímek pod názvem Zmizelí sousedé.

„S výukou bychom začali od září v prostorách zdejší synagogy. Učili bychom ale hlavně angličtinu a k tomu bychom podle zájmu přidali základy hebrejštiny,“ vysvětluje ředitel synagogy v Hartmanicích Václav Diviš. On sám patří k lidem, kteří hebrejským jazykem plynně hovoří. Své znalosti si právě před několika dny mohl vyzkoušet na zájezdu do Izraele. „Je to samozřejmě těžký jazyk na učení. Spolu s účastníky zájezdu jsme jeden večer se snažili každý o sobě něco říci v hebrejštině, ale zjistili jsme, že máme ještě hodně co se učit,“ dodává Diviš.

Nápomocná ve výuce angličtiny bude Václavu Divišovi paní Daganová z Brodu u Kolince, která pobývala 16 let ve Spojených státech a chystá se učit angličtinu i na základních školách v Sušici. „Zatím jsme se domlouvali jen předběžně, podle zájmu dětí. Ona je zastánkyní netradičních způsobů výuky cizích jazyků, které jsou založeny spíše než na gramatice hlavně na vzájemné konverzaci,“ upřesnil Diviš.

Nápad s výukou hebrejštiny se zamlouvá i ředitelce Základní školy v Hartmanicích Jitce Kovářové. „Už vloni se kroužek hebrejštiny rozběhl, ale pak zájem dětí upadal,“ vysvětluje Kovářová. I se začátkem nového školního roku chtějí v hartmanické škole provést průzkum mezi dětmi, zda by na kroužek hebrejštiny chodily. „Je to samozřejmě těžší jazyk na učení než němčina nebo angličtina, ale uvidíme, nakolik se dětem bude do této nové věci chtít,“ dodala ředitelka školy.