Dva miliony tři sta sedmdesát dva tisíc korun z finanční dotace na opravy budov mateřských a základních škol půjde od Plzeňského kraje na Klatovsko. Z peněz se tak mohou radovat například Běšiny, Bolešiny, Dešenice, Horažďovice, Měčín, Nýrsko, Rabí, Strážov a Velhartice.

Už za několik dnů tedy vystřídají školáky na chodbách školských zařízení řemeslníci. Některé školy se pustí do zateplování, výměny oken, výměn sociálních zařízení a nebo do modernějšího vytápění.

Veškeré práce by ale měly skončit do konce srpna letošního roku.

„Máme přislíbenu částku 300 tisíc korun na kompletní rekonstrukci sociálních zařízení v budově školy a na zázemí pro uklízečky. Všechny práce chceme stihnout během prázdnin,“ přál by si ředitel Základní školy v Měčíně Ján Mihalec.

V Mateřské škole v Bolešinech zase vymění stará akumulační kamna za nové vytápění.

„Současné vytápění je již skoro třicet let staré a už nevyhovuje. Proto vybíráme z nabídky asi pěti firem. Dostaneme dotaci 200 tisíc korun, dalších zhruba 130 tisíc budeme muset doplatit ze svého,“ tvrdí starosta Bolešin Josef Sommer.

Půl milionu korun dostane od Krajského úřadu Plzeňského kraje například Základní škola ve Velharticích. I zde budou investovat do kompletní rekonstrukce sociálních zařízení.

„Nebude to ale jediná rekonstrukce letošních prázdnin. Podařilo se totiž získat také peníze na novou střechu a omítku školy ve výši 2,5 milionu korun,“ dodala ředitelka školy Zdena Knězová.

Finance na opravy školských zařízení uvolnili na svém jednání zastupitelé Plzeňského kraje. „Tento nový dotační titul se setkal s velkým ohlasem. Dohromady bylo podáno 84 žádostí, v celkovém součtu bylo žádáno o 73 mil. korun. Naší snahou bylo podpořit převážně menší obce v Plzeňském kraji, které mají těžší podmínky k získávání financí na rekonstrukci budov mateřských a základních škol,“ řekl radní pro oblast školství, mládeže a sportu Plzeňského kraje Jiří Struček.

Kraj nakonec přiklepl dotaci na 52 projektů, mezi které rozdělil 15 milionů korun z rozpočtu kraje.